Aydın İkizdere barajı sonlu elemanlar yöntemi ile sızma analizi
Seepage analysis with the help of finite elements method of Aydin İkizdere dam
- Tez No: 372872
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERHAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Barajlar ve Hidroelektrik Santrallar Dairesi Başkanlığı tarafından yaptırılan İkizdere Barajının inşaat sonunda baraj gövdesinde ölçülmüş piozemetrik su seviyesi değerleri ile sonlu elemanlar yöntemiyle hesaplanan sızma değerleri karşılaştırılmıştır. Baraj inşaası aşamasında kil çekirdek gövdesine 3 farklı kesitte yerleştirilen toplam 44 adet piezometre uçlarından alınan ölçümler değerlendirilmiştir. Değerlendirmede; her bir kesitten 4 farklı piezometre ucu seçilerek rezervuardaki su seviyelerine göre ölçülen basınç verileri kullanılmıştır. Malzeme parametreleri DSİ den elde edilen“Geçirimsiz Gereç Alanı Laboratuar Deney Sonuçları”tablosundan alınmıştır. Analizin sonunda geçirimsiz malzemeye ait alternatif permeabilite katsayıları da dikkate alınarak sızma hesapları karşılaştırılmıştır. Barajın sızma analizi sonlu elemanlar yöntemi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, measured piezometric water surface elevations emerged after Ikizdere Dam construction, which was build by State Hydrolic Works-Department of Dams and Hydroelelectric Power Plants, and datas obtained from seepage calculations with finite elements method were analysed. Measurements taken from 44 piezometric edges which were located at 3 different sections in clay core during the construction phase were evaluated. In the evaluation; 4 different piezometric edges from each section were selected and pressure values measured with regard to varied water surface elevations at reservoir were used. Material parameters were taken from the table of 'Clay Zone Laboratory Experiment Results' prepared by State Hydraulic Works. At the end of the analysis, the seepage calculations were compared with taking into consideration of the alternative permeability coefficients of the impermeable material. Seepage analysis of the dam was made using finite elements method.