Üstel dağılım için uyum iyiliği testleri ve bir karşılaştırma
Goodness of fit tests for exponentiality and a comparison
  1. Tez No: 372877
  2. Yazar: CAN KÖLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İstatistiksel bir modelin uyum iyiliği, gözlenen bir veri setinin istatistiksel modele uyumluluğunu test eder. Bu çalışmada Üstel dağılım için literatürde bulunan klasik ve son yıllarda geliştirilen uyum iyiliği testleri incelenmiştir. Ayrıca bu test istatistikleri deneysel I.tip hata olasılığı ve testin gücü bakımından farklı dağılım şekilleri altında Monte Carlo metoduyla karşılaştırılmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Bunun yanı sıra Üstel dağılım için uyum iyiliği testlerinde çarpıklık katsayısının test gücü değerlerine etkisi de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Goodness of fit of a statistical model tests how well it fits a set of observations. In this study some classical and new goodness of fit tests are investigated for exponential distribution. Also these tests are compared according to their Type I error rates and power of tests by using Monte Carlo method and the obtained results are interpreted. Besides the effect of coefficient of skewness to power of tests is investigated.