Balık eti tazeliğinin tespiti için ksantin oksidaz ve ürikaz enzimlerinin polipirol/paratoulensülfonat filme immobilizasyonu ile yeni bir biyosensör hazırlanması
Preparation procedure for a new biosensor for the detection of fish freshness by the immobilization of xanthine oxidase and uricase enzymes in polypyrrole/ paratoluenesulphonate film
- Tez No: 372888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET ÇETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, balık eti tazeliğinin tespiti için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bu amaçla, platin levha üzerinde pirolün paratoluensülfonatlı ortamda elektropolimerleşmesi ile polipirol/ paratoluensülfonat filmi hazırlandı. Ksantin oksidaz ve ürikaz enzimleri, polipirol/ paratoluensülfonat film içine tutuklama yöntemiyle immobilize edildi. Balık tazeliğinin tayini, hazırlanan enzim elektrodun yüzeyinde gerçekleşen enzimatik tepkime sonucu oluşan hidrojen peroksitin 0,30 V'da yükseltgenmesine dayanarak yapıldı. Biyosensörün balık tazeliğinin tayini için çalışma aralığı tayin edildi. Hazırlanan biyosensörün cevabına pH'nın ve sıcaklığın etkisi araştırıldı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Hazırlanan biyosensörle balık eti numunelerinde hipoksantin tayini yapıldı. Biyolojik ortamda olabilecek girişimlerin biyosensörün cevap akımına etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, new amperometric biosensor for determination of hypoxanthine was developed. For this reason; polypyrrole/ paratoluensulphonate films have been prepared on the platinum electrode by the electropolymerization of pyrrole was carried out in the presence of paratoluensulphonate. Xanthine oxidase and uricase enzymes have been immobilized in polypyrrole/paratoluensulphonate via the entrapment method. Hypoxanthine detection is based on the oxidation of hydrogen peroxide at 0,30 V produced by the enzymatic reaction on the enzyme electrode surface. The linear working range of biosensor for hypoxanthine was determined. The effects of pH and temperature on the response of the hypoxanthine biosensor were investigated. Reproducibility and storage stability were determined for the biosensor. The performance of biosensor has been tested at fish meat samples. The effect of the interference possibly occuring in biological environments on the biosensor response have been investigated.