İran, Zencan/Sultaniye şehrindeki İlhanlı dönemi mimarisi
Ilkhanid period architecture in Sultaniye city, Zanjan, Iran
  1. Tez No: 372891
  2. Yazar: MAHDİYEH SADEGHNEZHAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAKIŞ KARAMAĞARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İran ve Türkiye iki komşu ülke olarak ortak bir tarih ve kültürel mirasi paylaşmaktalardır. Bu ortak mirasın en önemli belirteçlerinden İlhanlı İmparatorluğu döneminde her iki ülkede yapılan ortak mimari yapılarıdır. İran'da Selçuklu İmparatorluğunun sonunda Selçuklu mimarisi Anadolu'da devam edilmişti ve böylece Anadolu'daki Azerbaycan mimarları katkısı yadsınamaz bir gerçektir. Buna ek olarak, her iki ülke Moğol istilasına uğramış ve İlhanlı İmparatorluğu idaresi altında yaşadılar. Dolaysıyla, ortaklık açısından İlhanlı döneminin mimari kültürü çok önemlidir. Ancak, 1564 yılında Şah İsmail ve Yavuz Sultan Selim arasındaki savaş ve 1639 yılından sonraki Qaser-e Shirin antlaşmasi sonucunda iki ülke arasındaki mimari etkileşimi giderek azalmaya başladı. Bu etkileşim İpek Yolunun önem kaybı ile dahada azaldı. Günümüzde Selçuklu ve İlhanlı dönemine ait inşaat ve yapı her iki ülkede hala kalmaktadır. Sultaniye kompleksi olarak bilinen İlhanlı mimari bunlara bir örnektir. Her iki ülkede de Sultaniye kompleksi hakında bilimsel araştırma ve yorumlar yürütülmesine rağmen, Bu eserlerin daha önce derli toplu bir şekilde incelenmemesi ve literatürlerde görünmemesi bizi bu yolda azimli kılmıştır.
Özet (Çeviri)
Iran and Turkey are two neighboring countries and share a common history is a historical and cultural. The most important factor in this common heritage is the common architectural structures made in both countries in the period of The Ilkhanate Empire. At the end of Seljuk Empire in the Iran, Seljuk architecture was continued in the Anadolia so Azerbaijani architects contribution is an undeniable fact. In addition, both countries have suffered Mongolian invasions and lived under the administration of The Ilkhanate Empire. Thus, the period of Ilkhanate architectural culture in terms of partnership is important. However, in 1564, the war between Shah Ismail and Yavuz Sultan Selim and the subsequent Qaser-e Shirin treaty in 1639, architectural interaction between between Safavid Empire and the Ottoman Empire gradually decreased. This interaction with the loss of importance of the Silk Road gradually reduced. Nowadays in both countries construction and building belonging to the Seljuk and Ilhanid period is still remains. Ilkhanates architectural complex known as Sultaniye is a sample of them. However, scientific research and reviews carried out in both contries separately. This works not previously examined in a tidy and does not appear in the literature have made us this way ambitious.