Yatağan termik santrali etki alanında hava kirliliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of yatagan power plant in domain area in terms of air pollution
  1. Tez No: 372904
  2. Yazar: ÖMER ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Yatağan Termik Santrali etki alanı içerisinde, tesisten kaynaklanan kirletici emisyonlarının hava kirliliğine etkisi mevcut Yönetmelik esaslarına göre değerlendirildi. Tesisin bulunduğu bölge, yeri ve meteorolojisi hakkında bilgiler toplandı. Öncelikle kirleticilerin kaynakta ölçümleri yapıldı. Katı yakıt yanması sonucu çıkan emisyonlar Yönetmelikte belirtilen %6 oksijen düzeltmesine göre, sıvı yakıt yanması sonucu çıkan emisyonlar Yönetmelikte belirtilen %3 oksijen düzeltmesine göre hesaplandı ve çıkan sonuçlar değerlendirildi. Yanmadan sonra çıkan emisyonlar baca gazı arıtma tesisinde bulunan otomatik analizörler ile ölçülmüş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Son olarak bacadan çıkarak çevreye yayılan emisyonlar tesis etki alanını kapsayacak şekilde ölçülmüş ve ölçümler değerlendirilmiştir. Yapılan tüm ölçüm sonuçları değerlendirildikten sonra, bazı kirleticilerin yanma odasında azaltılabileceği, toz emisyonunun tesisin elektrostatik presitatör bölümünde yapılan yenilemelerden sonra daha fazla tutulabileceği, yine yanma odasında hava ile yakıt oranının ayarlanarak ve sürekli kontrolü ile karbon dioksit ve karbon monoksit emisyonlarının azaltılabileceği düşünüldü. Bunun sonucunda tesisin çevreye daha az zararla temiz bir enerji üreteceği sonucuna varıldı. Tesis hava kirliliği açısından incelenmiş, su ve toprak kirliliğinin ayrıca incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of polluting emissions caused by the power plant on air pollution in Yatagan Power Plant domain area according to present standing rule principles. Informations were collected about region and location of institution and meteorology. Primary measurements of pollutants were made in the source. Emissions arising from solid fuel burning were calculated to %6 oxygen correction and emissions arising from liquid fuel burning were calculated to %3 oxygen correction by regarding the regulations and results were evaluated. Emissions occured after burning were calculated with automatic analyzer in the flue gas purification institution and results were evaluated. Finally, emissions that exited from chimney and spreaded to environment were calculated to include domain area of institution and measurements were evaluated. After all of the results were evaluated, it was concluded that it is possible to decrease the formation some pollutant and also possible to will be able to decrease in combustion chamber; dust emission will be able to be held more after renovation in electrofilter department of institution; emissions of carbondioxide and carbonmonoxide will be able to decrease air and fuel ratio by setting and continuous control in combustion chamber. Consequently it was concluded that the institution produce a clean energy by less damage to environment. In this study, institution was evaluated only in terms of air poolution, it has been suggested being evaluated seperately the effect of institution to water and earth pollution.