Carpocorıs pudıcus (Poda, 1761) (Heteroptera: Pentatomıdae)'un sindirim kanalının ultrastrüktürü
Ultrastructure of digestive canal of Carpocoris pudicus (Poda, 1761) (Heteroptera: Pentatomidae)
- Tez No: 372905
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Carpcoris pudicus'un (Poda, 1761) (Heteroptera, Pentatomidae) sindirim kanalının yapısı ışık, taramalı (SEM) ve geçirmeli (TEM) elektron mikroskobu ile incelenmiştir. C. pudicus'un sindirim kanalı ön bağırsak, orta bağırsak ve arka bağırsak olmak üzere üç farklı bölgeye ayrılır. Ön bağırsak; tükrük bezi, yardımcı tükürük bezi, farinks, özofagus, proventrikulus ve ventrikulus'dan oluşmaktadır. Orta bağırsakta; orta bağırsak kanalı ve bulb yapısı vardır. Arka bağırsak; ileum ve rektum'dan oluşmaktadır. İleum yapısına bağlı Malpighi tüpleri ve gastrik çekum bulunmaktadır. Yapılan elektron mikroskobu incelemesi sonucu Carpocoris pudicus'un sindirim kanalının diğer Heteroptera türlerinin sindirim kanallarıyla benzerlik gösterdigi belirlenmistir. Ön bağırsakta tükrük bezi ve mide silindirik epitelden, yardımcı tükürük bezi kübik epitelden, proventriculus ise yalancı çok tabakalı epitel meydana gelir. Mideye göre proventriculusun iç yüzeyi çok fazla girintili çıkıntılıdır. Ön bağırsağın kısımlarından olan farinks ve özofagus ise kafanın sert kitin kısmından ayrılamadığından incelenememiştir. Orta bağırsakta; orta bağırsak kanalı silindirik epitelden,“bulb”kübik ve yassı epitelden meydana gelir. Arka bağırsakta ileum silindirik epitelden, rektum kübik-silindirik epitelden oluşmaktadır. İleum yapısına bağlı Malpighi tüpleri kübik epitelden, gastrik çekum ise tek tabakalı epitelle astarlı yassı keseler şeklidedir. SEM ve TEM görüntüleri sindirim kanalı yüzeyinin dışta boyuna, içte dairesel kaslarla çevrili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ultrastructure of digestive canal of Carpcoris pudicus (Poda, 1761) (Heteroptera: Pentatomidae) was examined with the use of light, scanning (SEM) and transmission (TEM) electron microscope. Digestive canal of C. pudicus consists of three distinct regions: Foregut, midgut and hindgut. Foregut is consists of salivary glands, pharynx, esophagus, proventriculus and ventriculus. Midgut has midgut channel and the bulb structure. Hindgut has the ileum and the rectum. There are Malpighian and gastric cecum depending on the nature ileum. As a result of the electron microscope examination it's determined that Carpocoris pudicus's digestive canal shows similarity with other Heteroptera species' digestive canals.In foregut cylindrical epithelium stomach and salivary glands occurs cylindrical epithelium, helpful salivary glands occurs cubic epithelium and proventriculus occurs the pseudo-stratified epithelium. The inner surface of proventuculus has much indentation than stomach. Due to inseparable from the hard part of the kit, the pharynx and esophagus that is part of foregut has not been studied. In mid-gut; cylindrical channel of midgut occurs the cylindrical epithelium,“bulb”occurs cubic and squamous epithelium. In hindgut ileum occurs cylindrical epithelium, the rectum is consists of cubic-cylindrical epithelium. Depending on the nature of the ileum Malpighian cubic epithelium consisted of a single layer of gastric epithelium lining the cecum has the form of flat sacs. Depending on the ileum's structure of Malpighian tubules is consisted of cubic epithelium, gastric cecum has lined pouch- shaped with the single layer epithelium. According to SEM and TEM images, foregut is surrounded by a layer of longitudinal muscle and inner surface is formed by cell groups which are located over a folded basal lamina.