Güneş aktivitesi ile iklim değişimi arasındaki ilişkiler ve Türkiye'deki olası etkileri
Relationship between solar activity and climate change and possible effects in Turkey
- Tez No: 372914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİHA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Meteoroloji, Astronomy and Space Sciences, Meteorology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünya ikliminin sanayi öncesi dönemden beri, özellikle de son otuz yılda değişmekte olduğu açık bir gerçektir. Bu değişim genellikle üç ana faktöre bağlanmaktadır: Sera gazları, aerosoller ve güneş aktivitesindeki değişimler. Ancak, küresel iklim değişimi gezegenimiz için yeni bir olgu değildir. İnsan faaliyetlerinin minimum olduğu sanayi öncesi dönemde, hatta insan öncesi dönemde bile gezegenimizde pek çok büyük iklim değişimi yaşanmıştır. Güneş radyasyonu, karmaşık ve etkileşimli iklim sistemimizin tek enerji kaynağıdır ve güneş aktivitesi Dünya iklimi üzerindeki en önemli faktördür. Bu çalışmada güneş aktivitesindeki değişimle Dünya iklimindeki değişim arasında bir paralellik olup olmadığı sorgulanmaya çalışılmıştır. Bunun için, iklimin en açık göstergesi olarak, Türkiye'deki 19 meteoroloji istasyonundan alınan ortalama yüzey sıcaklığındaki değişimle güneş radyasyonu göstergesi olarak güneş leke sayılarındaki değişim karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, NASA'dan alınan güneş lekesi verileri ve Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan ortalama sıcaklık verileri kullanılmıştır. Yapılan analizler, sıcaklık ve güneş aktivitesi arasında ortalama % 80 korelasyon olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, elde edilen sonuçlar güneş aktivitesindeki değişimin iklim üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is a clear fact that the Earth's climate has been changing since the pre-industrial era, especially during the last three decades. This change is generally attributed to three main factors: green house gases, aerosols, and solar activity changes. However, the Global Climate Change is not a new phenomenon for the planet Earth. In pre-industrial era which human activity is minimal, even in pre-human era, the earth has experienced many major climate changes. Solar radiation is the only energy source of our complex, interactive climate system and Solar activity is the most important factor on the Earth's climate. We sought whether a parallelism between the solar activity variations and the climate changes on the Earth can be established. For this, we compared the sun spot numbers as an indicator of the solar irradiance to average surface temperature for 19 weather stations in Turkey as the most clear indicator of the Earth's climate. For this purpose, we used sun spot dataset by NASA and average temperature dataset by Turkish Meteorological Service. Our analyses yielded a 80 percent correlation for Turkish stations between the temperature and solar irradiance. Hence, our results indicate marked influence of solar activity variations on the climate.