Sivrihisar Mavikadın Sokak 23-23A numarada bulunan konutların restorasyon önerisi
The restoration proposal of residences number 23-23A, located in Sivrihisar Mavikadın Street
- Tez No: 372915
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 505
Özet
Bu çalışma Sivrihisar İlçe'si, Kubbeli Mahallesi'nde yer alan 23-23A numarada bulunan konutları konu etmektedir. Çalışmanın amacı, tarihsel ve kültürel bir öneme sahip olan konutların; bugünkü durumunu çağdaş koruma kurallarının gerektirdiği bilimsel ve sistematik araştırma yöntemleri ile belgelemek, restitüsyonu ile yapının özgün durumunu ortaya koymak ve koruma ilkeleri ışığında konutların fiziksel ve işlevsel bağlamda sürdürülebilir korunmasına yönelik restorasyon önerisi getirmektir. Uygulanabilir restorasyon projesi önerisinin hayata geçirilmesi ile, geleneksel Sivrihisar evlerinin özgün özelliklerini yansıtan, değerli bir kültür varlığı korunarak, yapıların çevresinde yer alan diğer yapılara örnek teşkil edilecek ve yörede koruma bilincinin güçlenmesine katkıda bulunarak kültür mirasımızın korunmasına katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is issued on residences number 23-23A which are located in the Sivrihisar province, Kubbeli district. This study aims to document the current situation of the residences, which has historical and cultural significance, through by scientific and systematic research methodologies, which is required by contemporary preserving principles; to reveal the original state of the building by restitution and to bring forward a restoration proposal for sustainable preservation of the buildings in their physical and functional context in the light of preservation principles. By putting the feasible restoration project into practice, the valuable cultural assets which are authentic features of traditional Sivrihisar houses will be preserved, which will be an example to nearby buildings of the same sort and will strengthen the conservation consciousness, will highly provided to the conservation of cultural heritage.