Farklı doyurma tekniklerinin sıkıştırılmış killi bir zeminin drenajsız kayma dayanımına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different saturation methods on the undranied shear strength of a compacted clayey soil
- Tez No: 372916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, öncelikli olarak farklı doyurma yöntemleri ile doyurma işlemine maruz bırakılan killi zemin numunelerinin konsolidasyonsuz drenajsız (UU) kayma dayanımları araştırılmıştır. Rijit duvarlı permeametre düzeneğinde sıkıştırılarak hazırlanan killi zemin numuneleri, 4 m hidrolik yük (düşen seviyeli) altında ve yaklaşık -90 kPa vakum ortamında, 7 günden 28 güne kadar değişen sürelerde doyurulma işlemine tabi tutulmuştur. Çalışmanın kapsamını serbest basınç deneyleri yürütülerek genişletilmiştir. İlk olarak çalışmada kullanılan kilin standart Proctor enerji (SPE) ve modifiye Proctor enerji (MPE) düzeylerinde optimum su içerikleri ve maksimum kuru birim hacim ağırlıkları belirlenmiştir. SPE ve MPE düzeyinde dinamik sıkıştırmayla hazırlanan numuneler üzerinde UU kayma dayanımı deneyleri ve serbest basınç deneyleri yürütülmüştür. Doyurma yöntemine ve doyurma süresine bağlı olarak, doyurma işlemine tabi tutulan numunelerin UU kayma dayanımı parametrelerinde (c ve ) doyurulmayan numunelerinkine nazaran 2-3 kat mertebesinde azalma gözlenmiştir. Aynı deney öncesi su içeriğinde hazırlanan numunelerin deney sonu su içerikleri kıyaslandığında -90 kPa vakum ortamında 7 gün boyunca doyurma işlemine maruz kalan numunelerin deney sonu su içerikleri 4 m hidrolik yük altında cazibe ile 28 gün doyurma işlemine maruz kalan numunelerinkine nazaran daha yüksek elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, primarily the unconsolidated undrained (UU) shear strengths of the clayey soil samples which were exposed to saturation process with different saturation methods, were researched. The clayey soil samples which were prepared by compression in permeameter apparatus with rigid walls were exposed to saturation process in different time intervals varying from 7 days to 28 days, under 4 m hydraulic load (falling head) and about -90 kPa vacuum ambient. The context of the study was expanded by performing unconfined compression tests. Initially the optimum water content and maximum dry unit weights of the clay used in the study at standard Proctor energy (SPE) and modified Proctor energy (MPE) levels were determined. UU shear strength and unconfined compression tests were conducted on the samples prepared by dynamic compaction at SPE and MPE levels. Depending on saturation method and saturation period 2-3 times decrease (compared to unsaturated samples) was observed in the UU shear strength parameters (c and Ø) of the samples which were exposed to saturation method. When the water content of the samples before and after the experiments examined it was determined that the water contents of the samples which were exposed to saturation for 7 days in -90 kPa vacuum ambient were obtained higher compared to the samples which were subject to saturation by gravity for 28 days under 4 m hydraulic load.