Telecommunication power system: Energy saving, renewable sources, and environmental monitoring
Telekomünikasyon güç sistemi: Enerji tasarrufu, yenilenebilir kaynaklar ve çevre izleme
  1. Tez No: 814730
  2. Yazar: BASSAM ZAYER SALMAN AZZAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, özellikle uzak haberleşme kulelerindeki güneş enerjisi üretiminin verimliliğini takip etmek için bir izleme sisteminin tasarımı, geliştirilmesi ve doğrulanması işlemleri gerçekleştirilmiştir. Aralıklı şekilde çalışması, düşük verimliliği ve yüksek maliyetleri nedeniyle sıklıkla göz ardı edilen güneş enerjisi, yine de izole bölgelerdeki altyapıları güçlendirmek için çok önemli bir alternatiftir. Bu çalışmada, GPS tabanlı bir uzaktan izleme sistemi tasarlanmış, geliştirilmiş ve işlevselliğini göstermek amacıyla test edilmiştir. İzleme süreci birden çok teknik içermektedir. Geleneksel çevrimdışı veri toplama, gerçek zamanlı veri eksikliği nedeniyle kısıtlayıcıdır. Yüksek bakım maliyetleri olan kabloların kullanılmasının yanı sıra izleme istasyonuna yakın olma zorunluluğu gibi kısıtlamalar da getirmektedir. Bu zorluklara potansiyel bir çözüm olarak bu çalışmada, şebeke bağlantılı fotovoltaik (PV) sistemler için bir çevrimiçi izleme sistemi önerilmektedir. Bu sistem, sürekli ve gerçek zamanlı veri güncellemeleri sağlayan entegre bir GSM mekanizmasıyla birleştirilmiştir. Ham verilerin gerçek zamanlı olarak işlenmesi için Arduino IDE geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Böylece sistem kararlılığı için kritik öneme sahip PV çıkışı ve şebeke evirici çıkışı gibi kritik değişkenlerin izlenmesine olanak sağlar. Sistem, verileri buluta iletilir ve böylece uzaktan izlemeyi mümkün kılar. Kullanılabilirliği ve erişilebilirliği artırmak için, Google'ın MIT App Inventor 2 yazılım programı kullanılarak bir akıllı telefon uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama, kullanıcıların aynı bulut verilerine akıllı telefonlarından rahatça erişmelerini ve izlemelerini sağlar. Sisteminin başarılı şekilde uygulaması ve özellikle uzak konumlardaki sistemlerde güneş enerjisi üretiminin verimliliğini optimize etme potansiyeli gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents an outline of the design, development, and validation of a monitoring system, specifically intended for tracking the efficiency of solar power generation in remote communication towers. Solar energy is often discredited due to its intermittent nature, low efficiency, and high costs. Nevertheless, it's a vital alternative for powering infrastructures located in isolated regions. In this study, a GPS-based remote solar energy monitoring system has been designed developed and subsequently tested to demonstrate full functionality. The monitoring process incorporates multiple techniques. The traditional offline data collection is restrictive due to the lack of real-time data capabilities. The reliance on cables with relatively high maintenance costs, also imposes technical constraints given the necessity for their proximity to the monitoring station. As a potential solution to these challenges, this study proposes an online monitoring system for grid photovoltaic (PV) systems. This system is integrated with an embedded GSM mechanism, which provides continuous, real-time data updates. Arduino IDE has been developed and utilized to process raw data in real-time, enabling the monitoring of critical variables such as PV output and grid inverter output, essential for the system's stability. The system transmits data to the cloud, so it allows remote monitoring. To enhance usability and accessibility, a supplementary smartphone application has been developed using Google's MIT App Inventor 2. This application allows users to access and monitor the same cloud data conveniently via their smartphones, thereby improving the system's real-time monitoring capabilities. The successful implementation and the potential of this robust monitoring system, especially in remote locations is presented.