AISI D2 ve AISI D3 soğuk iş takım çeliklerinin frezede işlenebilirliğinin incelenmesi
Investigation of the machinability of cold work tool steels AISI D2 and AISI D3 in milling machine
  1. Tez No: 372920
  2. Yazar: YELİZ ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Makine Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, 20 HRC sertliğindeki AISI D2 ve 28 HRC sertliğindeki AISI D3 soğuk iş takım çeliğinin kuru kesme şartlarında zıt yönlü ve kesikli yüzey frezeleme işlemiyle talaşlı imalattaki işlenebilirliliğinin incelenmesi amacıyla düşey BSD işleme merkezinde deneysel araştırma yürütülmüştür. Frezeleme işleminde kesme parametrelerinin, kesme kuvvetlerine, yüzey pürüzlülüğüne ve kesici takım aşınmasına etkisinin deneysel olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Deneylerde Sandvik R390-11T3 04M-KM3040, R390-11T3 08M-KM3040 geometrili MTCVD kaplamalı ve R390-11T3 04M-H13A, R390-11T3- 08M-H13A geometrili kaplanmasız sementit karbür takımlar ve takım tutucu olarak Sandvik R390-032A32-11L iki ağızlı parmak freze kullanılmıştır. Deneylerde, beş farklı kesme hızı (150, 175, 200, 225 ve 250 m/dak), üç farklı ilerleme hızı (0.05, 0.1, 0.15 mm/diş), üç farklı kesme derinliği (1, 1.5, 2 mm) ve bir kesme genişliği (20 mm), bir kesme uzunluğu (25 mm) kullanılmıştır. Deneylerde kullanılan kesme parametrelerinin hepsinin yüzey pürüzlülüğünü, esas kesme kuvvetini ve takım aşınmasını etkilediği görülmüştür. AISI D2 malzemesini işlemek için AISI D3 malzemesine göre daha küçük kesme kuvvetlerinin gerektiği, AISI D2 malzemesinde daha küçük ortalama yüzey pürüzlülük değerlerinin oluştuğu, kaplamalı karbür takımlardaki aşınmanın ihmal edilecek kadar az olduğu, kaplamasız karbür takımlarda ise gözle görülür yanak aşınmalarının meydana geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental work was conducted to investigate the effects of cutting parameters on the cutting forces and cutting tool wears in dry cutting conditions and the interrupted and conventional face milling machining of AISI D2 and AISI D3 cold work tool steels that have 20 HRC and 28 HRC hardness respectively at CNC vertical machining center. In the experimental study was examined the effects of cutting parameters on the cutting forces, averaged surface roughness, and cutting tool wear in surface milling. In the experiments, Sandvik R390-11T3 04M-KM3040, R390-11T3 08M-KM3040 geometry MTCVD-coated and R390-11T3 04M-H13A, R390-11T3-08M-H13A uncoated cemented carbide tools and as the tool holder Sandvik R390-032A32-11L end mill with two inserts were used. In experiments five cutting speeds (150 m/min, 175 m/min, 200 m/min, 225 m/min and 250 m/min), three feedrates (0.05 mm/tooth, 0.1 mm/tooth and 0.15 mm/tooth), three cutting depths (1mm, 1.5 mm and 2 mm) and at 20 mm cutting width (radial depth) and 25 mm cutting length were selected as cutting parameters. All of the processing parameters used in the experiments have affected the average surface roughness, cutting forces and tool wear. Smaller cutting force is needed for machining AISI D2 material according to AISI D3 material and the formation of smaller average surface roughness was observed in machining of AISI D2 materials. According to experimental results, tool wear has less far been neglected in the coated carbide, whereas noticeable flank wear has occurred in the uncoated carbide tools.