Modeling and simulation of positron emission mammography (PEM) based on double-sided CdTe strip detectors
Çift taraflı CdTe şerit dedektörlere dayanan pozitron emisyon mamografisinin modellenmesi ve simülasyonu
- Tez No: 372922
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE KAVAK, YRD. DOÇ. DR. MEHMET ZÜBEYİR ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Pozitron Emisyon Mamografisi meme kanserinde kullanılmak üzere farklı bir geometriye sahip Pozitron Emisyon Tomografisidir. Bu tarayıcı, diğer görüntüleme yöntemleriyle başarılamayan milimetre boyutundaki tümörleri görüntüleyebilme yeteneğine sahiptir. Tek bir meme boyutuna kısıtlanan görüş alanıyla, PEM tarayıcıları çok yüksek sensitivite ve spesifisiteye sahiptir. Bu tezde, CdTe şerit dedektörlere dayanan PEM tarayıcısı, uzamsal çözünürlük, sensitivite, saçılma kesri ve görüntü kalitesi açısından Monte Carlo yöntemiyle simüle edilmiştir. Uzamsal çözünürlük, kompakt radyoaktif kaynağın oluşturulan görüntüsünün nokta yayılım fonksiyonunun genişliğiyle belirlenmiştir. Filtreli geri yansıtma algoritması hem uzamsal çözünürlük hem de görüntü kalitesi testi için kullanılmıştır. Alternatif olarak, iteratif bir algoritma olan OSEM, oluşturulan görüntülerileri karşılaştırmak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Positron Emission Mammography (PEM) is a Positron Emission Tomography with different geometry to be used in detection of breast cancer. This scanner is able to detect milimeter-size tumors which is not able to achive with other imaging modalities. The detector has two heads are positioned in opposing fashion in a way to move parallely for a full scan, with a restricted field of view. In this thesis, a PEM scanner based on CdTe strip detectors is simulated via the Monte Carlo method and evaluated in terms of its spatial resolution, sensitivity, and image quality. The spatial resolution is defined as the width of the point spread functions (PSF) from the reconstructed image of compact radioactive source. Filtered back-projection (FBP) is used for both spatial resolution and image quality tests. As an alternative, Ordered-Subset Expectation Maximization (OSEM) algorithm which is an iterative method is used to compare the reconstructed images.