Türkiye'de doğal olarak yetişen bazı eğrelti türlerinde spor kültürü yöntemi ile mikroçoğaltım ve histolojik analizler
Investigation of micropropagation via spore culture technique in some fern species grown naturally in Turkey
- Tez No: 372925
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YEŞİM YALÇIN MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma kapsamında; ülkemizde doğal olarak yetişen bazı eğrelti türlerinde (Asplenium scolopendrium, Asplenium adiantum-nigrum, Asplenium trichomones, Asplenium septentrionale) spor kültürü yöntemi ile mikroçoğaltımı ve gametofitik ve sporofitik evrelerin histolojik analizler ile farklılaşmalarının gözlenlenmesi amaçlanmıştır. Ülkemizin önemli bir genetik zenginliği olan eğrelti türlerinin in vitro koşullarda çoğaltım olanaklarının araştırılması amacıyla, sporlar kullanılarak in vitro çimlendirme ve ardından gametofit oluşturan sporlardan farklılaşma denemeleri kurulmuştur. Denemede bitki büyüme düzenleyicilerinden; NAA (0, 0.5, 1, 2 mgL-1), BA (0, 0.5, 1, 2 mg L-1), IBA (0, 0.5, 1, 2 mg L-1) ve KIN (0, 0.5, 1, 2 mg L-1)'nin farklı kombinasyon ve konsantrasyonları kullanılarak bitkilerin in vitro'da gelişim ve farklılaşmaları gözlenmiştir. Çalışma sonucunda; tüm eğrelti türlerindeki, sporların canlılık oranları, sporların çimlenme oranları, gametofitlerin yapısı, gametofitlerin sporofitlere dönüşüm oranları ve bu evrelerde meydana farklılaşmalar histolojik analizler ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to propagate some fern species which are grown naturally in our country (Asplenium scolopendrium,, Asplenium septentrionale, Asplenium adiantum-nigrum L., Asplenium trichomanes) using spore culture technique and to observe the stages of germination, gametophyte emergence and sporophyte formation. In addition to these, for four species histological analyses were applied to obtain differentiation stages. In vitro regeneration experiments were conducted using spore explants belong to different fern species to search micropropagation possibilities of this plant which is a valuable genetic resource of Turkey. In the experiments, different plant growth regulators; NAA (0, 0.5, 1.0 mg L-1), BA (0, 0.5, 1.0 mg L-1), KIN (0, 0.5, 1.0 mgL-1) and IBA (0, 0.5, 1.0 mgL-1) combinations and concentrations were used to determine the growth and development of plants , As a result, ratio of the spores viability, ratio of germination, structure of gametophyte and sporophyte and their differentiation were determined via histological analyses.