1,3-siklohekzadion ve çeşitli aldehitlerden süperkritiketer ortamında ksantan sentezi
Synthesis of xanthenes using 1,3 cyclohexadione and aldehydes in supercritical ether
  1. Tez No: 372928
  2. Yazar: GİZEM FINDIKKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE SULTAN GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Süperkritik akışkan ortamında organik sentez çalışmaları son yıllarda oldukça dikkat çekmeye başlamıştır. Süper kritik koşullarında çözücülerin sıcaklık ve basınca bağlı olarak çözücülerin artan çözme gücü, azalan viskozitesi bunların organik sentez Süperkritik akışkan ortamında organik sentez çalışmaları son yıllarda oldukça dikkat çekmeye başlamıştır. Süper kritik koşullarında çözücülerin sıcaklık ve basınca bağlı olarak çözücülerin artan çözme gücü, azalan viskozitesi bunların organik sentez ortamı olarak kullanılmalarına çok büyük olanak sağlamaktadır. Pek çok çalışmada süperkritik CO2 kullanılmıştır. Ancak CO2 in sınırlı çözme gücü nedeniyle kullanımı kısıtlanmaktadır. Öte yandan subkritik ve süper kritik su ortamında da pek çok çalışma gerçekleştirilmiştir. Süper kritik eter ortamında organik sentez çalışmaları ise literatürde yer almamıştır. Bu çalışmada süperkritik dietil eter ortamında, 1,3-siklohekzadion 1 ve çeşitli benzaldehit 2 türevlerinden ksantan 3 sentezlenmiştir. Reaksiyon 200 °C ve 40-50 atm de 60dakika süreyle gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon sonunda ürünün saflaştırılması çalışmalarına ihtiyaç olmamıştır. Dolayısıyla çalışma yeşil kimya konseptine oldukça uygun Ksantan sentezi için yeni bir yöntemdir
Özet (Çeviri)
Nowadays supercritical fluid is an importance for organic synthesis studies. In supercritical conditions solvents allow using as synthesis area owing to increasing solving power and decreasing viscosity that are connecting with temperature and pressure. But using of CO2 is limited because of inadequate solving power of CO2[1]. On the other hand, there are many studies in the subcritical and supercritical water. There are rare studies about organic synthesis studies in supercritical diethyl ether in articles. In this study, Xanthene derivatives 3 were synthesized using 1,3- cyclohexadione 1 and several aldehydes 2 in supercritical diethyl ether. This reaction takes 60 min at 200 oC and 40-50 atm. There is no need any purification of the reaction product. So, this study suits to green chemistry for synthesis of xanthenes which is a new method.