Farklı tüy yoğunluğuna sahip farklı pamuk çeşitlerinde yaprak döktürücü uygulamalarının verim ve kaliteye etkisi
Effect of defoliation on yield and quality of cotton cultivars with different hair density
  1. Tez No: 372934
  2. Yazar: FATMA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
2013 yılında Çukurova Bölgesi koşullarında yürütülen çalışmada değişik koza açma dönemlerinde (% 50, % 70 ve % 90) yapılan yaprak döktürme uygulamalarının; yaprak tüylülükleri farklı pamuk (G. hirsutum L.) çeşitlerinde yaprak dökümü, verim ve lif kalite özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada yaprak tüylülükleri farklı (tüylü, orta düzeyde tüylü ve tüysüz) pamuk çeşitleri kullanılmıştır. Yaprak döktürücü olarak Thidiazuron (120 g/l)+Diuron (60 g/l) kimyasalı uygulanmıştır. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Uygulamalar kütlü pamuk ve lif verimlerinde farklılık oluşturmamıştır. Yaprak döktürücü uygulamalarının incelenen lif kalite özelliklerinde olumsuz etkileri gözlenmemiştir. Kimyasalların etkisi uygulamadan 7 ve 14 gün sonra yapılan yaprak dökümlerinde önemli olmuş; yaprak dökümleri erken dönem uygulamalarında en fazla olmuştur. Tüylü ve orta düzeyde tüylü çeşitlerde yaprak dökümü yönünden en iyi sonuçlar erken dönem uygulamalarından elde edilmiştir. Yaprakları tüysüz çeşitte ise geç dönem uygulamaları başarılı yaprak dökümü sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to determine influence of defoliation (50 (early), 70 (mid), and 90 (late) % OB) on leaf drop, yield and fiber quality, for different leaf hairiness groups of cotton (G. hirsutum L.) under Çukurova region conditions in 2013. A standard mixture of thidiazuron at the 120 g L rate and diuron at the rate of 60 g L was used across all application timings. Three cotton varieties differed in leaf hairiness (dense, medium and smooth) were used. Treatments were arranged in a split plot design, with three replications. Treatments did not result in differences in seedcotton and lint yields. Defolation had no negative influence on fiber quality traits. Effects of defoliants were found to be significant on leaf drops 7 and 14 days after defoliation treatments. Maximum leaf drops were achieved when defoliation was done 50 % OB. Dense and medium hairy cotton varieties responded best to early defoliant treatments. Smooth leaf variety responded well to late defoliant treatments.