Mineralogical and micromorphological characteristics of red pine (Pinus brutia) and oak (Quercus coccifera) root zone soils in the Göksu catchment
Göksu havzasında kızılçam (Pinus brutia) ve meşe(Quercus coccifera)alanlarında kök bölgesi topraklarının mineralojik ve mikromorfolojik özellikleri
- Tez No: 372933
 - Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENOL, PROF. DR. SELİM KAPUR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2014
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışmada Göksu havzasında 2. örnekleme sahasında, doğal kızılçam, meşe ağaçlarının ve otsu vejetasyonun toprak özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Benzer iklim, topografya ve anakaya şartlarına sahip arazide 100 yaşında olan doğal kızılçam ve meşe ağaçları kök bölgesindeki toprakların ve otsu vejetasyon altındaki toprakların fiziksel, kimyasal, mineralojik ve mikromorfolojik özellikleri iki ayrı örnekleme alanında incelenmiştir. RP1 and RP2 profillerinin toprakları Ok1, Ok2 ve C profillerin topraklarına göre daha yüksek organik karbon, azot, humin maddeleri, gözeneklilik ve yarayışlı su içeriklerine sahiptir. Ancak, Ok1 ve Ok2 profillerinin topraklari yüksek miktarlarda kaynaşmış/sert agregatlar içermektedir. Buda olasılıkla bu toprakların olgunluklarının/gelişmişliklerinin ve agregatlarının/ mikroyapı birimlerinin stabilitesinin daha yüksek olduğunun bir göstergesi olabilir. Birinci örnekleme sahasında baskın kil minerali kaolinittir. İkinci örnekleme sahasında ise baskın kil minerali smektit olduğu saptanmıştır. Birinci örnekleme alanındaki yüksek kaolinit miktarı toprak olgunluğunun ve ayrışma düzeyinin ikinci örnekleme sahasına göre daha yüksek bir düzeyde olduğunun bir göstergesidir. Doğal kızılçam kök bölgesi toprakları meşe kök bölgesi topraklarına gore daha iyi olan özellikleri nedeniyle meşe kök bölgesi topraklarından daha yüksek toprak kalitesine ve bozunuma karşı korunmaya sahiptirler.
Özet (Çeviri)
The effects of Red pine and Oak tree rhizosphere soils in two sampling sites of the Göksu plain was studied. The climate, topography and bedrock conditions were kept consistent, whereas the plant factor was kept as the only variable in each site. Rhizosphere soils under the cover of 100 years old and naturally occurring trees was compared with a treeless canopy via macromorphology, micromorphology, mineralogy, and physical and chemical properties. The soils of the RP1 and RP2 profiles were determined to have higher organic carbon, nitrogen, humin substances, porosity, and available water when compared to the soils of the Ok1, Ok2 and C profiles. However, the higher amounts of welded/cemented aggregates in the Ok1 and Ok2 profiles are the probable indicators of maturity and probable stability of the aggregates /MSUs.The dominant clay mineral in sampling site 1 is kaolinite whereas it is smectite in the second sampling site. Despite the effect of the tree root zones on maturity, the higher kaolinite in sampling site 1 indicates a higher weathering level than sampling site 2 and most likely higher maturity. Despite the same climate, topography and the parent material, the vegetation type of the trees effected the soil formation features/development processes and the soil properties in each site. The soil properties of the soils under natural Red Pine revealed better soil properties than the oak standing for higher quality and higher protection against degradation.