A stochastic programming model for decision making of medical supply location and allocation in disaster management
Afet yönetiminde tıbbi tedariklere yer yapımı ve dağıtımıni karar vermeye bir stokastik programlama modeli
- Tez No: 372945
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İRFAN MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada afet sonrasında kullanılacak medikal yardım malzeme depolarının stokastik programlama çözüm yaklaşımları ile yerleşim yerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bir doğal afet hazırlığında için bu çalışmada medikal yardım malzeme depolarının yerleşim yerlerinin belirleyen stokastik optimizasyon modeli geliştirilmiş ve medikal yardım malzemelerinin tiplerine göre depolardan tedarik seçimi yapılmıştır. Geliştirilen bu model ile aynı zamanda belirsiz olan deprem sonrasında ortaya çıkabilecek muhtemel üç senaryo denenmiştir. Model Adana ili için bir deprem sonrasında beklenen medikal yardım malzemelerinin tedarik yerlerinin belirlenmesine yönelik üç senaryo altında denenerek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we propose a Stochastic Programming model and solution approach for optimization of location and the allocation problem of medical supplies to be used in disaster management. In preparation for natural disaster, we develop a stochastic optimization approach for select the storage location of medical supplies and determine their inventory levels, as well as allocated for each type of medical supply. Moreover, In this method, our model captures of disaster elaborations and possible effects of disasters by using of a new classification of the major scenarios for earthquakes. We present a case study for our Stochastic programming model for the preparedness phase in earthquake planning in Adana, Turkey.