4-boyutlu Minkowski uzayında eğriler
Curves in the 4-dimensional Minkowski spacetim
  1. Tez No: 372968
  2. Yazar: ESRA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm tezin giriş kısmıdır. İkinci bölümde: bazı temel tanım ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde, de Sitter 3-uzayında yeni özel yüzeyler, Minkowski S_1^3 uzayında space-like eğrilerin temel geometrisi ve space-like eğriler ile özel space-like regle yüzeyler incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, Lorentz uzayında genel helislerin karakterizasyonları ifade ve ispat edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Minkowski Uzayı, Helis ve Frenet Vektörleri
Özet (Çeviri)
This study is consisted of four chapter: The First chapter is the introduction of thesis. In chapter 2, some basic definition and theorems are given. In chapter 3, new special surfaces in de Sitter 3-space, basic geometry of space-like curves in Minkowski S_1^3 and space like curves and special space-like ruled surfaces are researched. In chapter 4, characterizations of general helices in Lorentz space are expressed and proved.