4-boyutlu Öklid ve Minkowski uzaylarında f-rektifiyan eğriler
F-rectifying curves in 4-dimensional Euclidean and Minkowski spaces
- Tez No: 865553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA GÜN BOZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde literatürde f-rektifiyan eğri ile ilgili çalışmalara ve elde edilen sonuçlara yer verildi. İkinci bölümde, Öklid uzay ve Minkowski uzay ile ilgili temel tanımlar ifade edildi. Üçüncü bölümde 4-boyutlu Öklid uzayında f-rektifiyan eğriler ile ilgili yapılan çalışmalar incelendi. Son bölümde ise f-rektifiyan eğriler ile ilgili elde edilen tüm bu bilgiler yardımıyla bu eğriler 4-boyutlu Minkowski uzayında araştırıldı ve bazı önemli karakterizasyonlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
This study consists of four parts. In the first chapter, studies on the f-rectifying curve in the literature and the results obtained were included. In the second chapter, basic definitions of Euclidean space and Minkowski space were stated. In the third chapter, studies on f-rectifying curves in 4-dimensional Euclidean space were examined. In the last chapter, with the help of all the information obtained about f-rectifying curves, these curves were investigated in 4-dimensional Minkowski space and some important characterizations were obtained.