Variational Monte Carlo study of two dimensional charged bosons
İki boyuttaki yüklü bozonların varyasyonel Monte Carlo çalışması
  1. Tez No: 373007
  2. Yazar: SEHER KARAKUZU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BALAZS HETENYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Varyasyonel Monte Carlo metodunu kullanarak iki boyutta Coulomb potansiyeli ile etkileşen yüklü bozonların taban seviye ̈ozelliklerini ̧calıştık. Üç boyutta Lennard-Jones potansiyeli ile etkileşen Bozonların ̧çalışıldığı McMillan'ın makalesi [1] ile başladık. Sistemin taban seviyesi enerjisini ve ikili dağılım fonksiyonunu hesaplayıp sonuçlarımızı orijinal makale ile karşılaştırdık. Liu ve arkadaşlarının [2] aynı potansiyelle etkileşen iki boyutta Bozon parçacıklarını calıştıkları makaleye geçtik. Sonuçlarımızı orijinal makale ile karşılaştırdık. Periodik sistemlerde uzun menzilli potansiyellerin hesaplanması için Ewald Toplama metodunu ve Natoli-Ceperley metodunu tanıttık. Sonuçlarımızı Holzmann ve arkadaşlarının makalesi [3] ile karşılaştırdık. İki boyutta Coulomb potansiyeli ile etkileşen ve RPA sahte potansiyeli ile bağlantı kuran Bozon sistemine geçtik. Sonuçlarımızı de Palo ve arkadaşlarının [4] sonuçları ile karşılaştırdık. Orijinal RPA dalga fonksiyonuna Kinetik projeksiyon tanıtarak dalga fonksiyonunu daha da iyileştirmeye ̧calıştık. Dalga fonksiyonunun cok iyi olmasından dolayı daha da iyileştiremeyeceğimizi gösterdik.
Özet (Çeviri)
We studied the ground state properties of 2D charged Bosons interacting via Coulomb potential using the Variational Monte Carlo method. We start with the paper of McMillan [1] in which there are 3D Bosons interacting via Lennard-Jones potential. We calculate ground state energy and pair distribution function of the system and our results are compared with the original work. We also reproduce the paper of Liu et al. [2] and study the 2D Bosons interacting with the same potential. Our results are compared with the original work. In order to evaluate long-range potentials in periodic systems we introduce Ewald summation method for 2D system and Natoli-Ceperley method which evaluates potentials optimally. We compare our Natoli-Ceperley results with the Holzmann et al. [3]. We also investigate 2D charged Boson system interacting via Coulomb potential using the RPA pseudo potential. Our results are compared with de Palo et al. [4]. We try to optimize the wave function further introducing a Kinetic Energy projection to the original RPA wave function. We show that it is very difficult to optimize it further since it is a very good wave function.