İki boyutlu manyetik sistemlerde faz geçişlerinin monte carlo simülasyonları ile incelenmesi
Monte carlo investigation of phase transitions in two-dimensional magnetic systems
  1. Tez No: 970893
  2. Yazar: ALİ KUYUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL VATANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iki boyutlu (2B) manyetik geçiş metali trihalojenür ailesinin manyetik özelliklerini ve sıcaklıkla değişimlerini incelemektedir. Spintronik cihazlarda önemli bir uygulama potansiyeline sahip olan geçiş metali trihalojenür bileşiklerinin manyetik özellikleri, özellikle metal katyonu ve halojen anyonları ile nasıl değiştiği araştırılmaktadır. Monte Carlo simülasyonları kullanılarak, bu bileşiklerin manyetizasyon, ısı kapasitesi, iç enerji ve manyetik duygunluk gibi fiziksel özelliklerinin sıcaklığa bağlı değişimi ele alınmış ve her yapı için manyetik faz geçiş sıcaklıkları yani Curie veya Neel sıcaklıkları belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, geçiş metali trihalojenürlerin histeresiz davranışı, farklı sıcaklık aralıklarında koersivite ve kalıcı manyetizasyon (remanance) özellikleri üzerinde de çalışmalar yapılmıştır. Sonuçlar, tek katmanlı malzemelerin manyetik geçiş sıcaklıklarının ve histeresiz özelliklerinin, katman içindeki manyetik atomların değiştirilmesiyle etkin bir şekilde ayarlanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the magnetic properties and their temperature-dependent variations of the two-dimensional (2D) magnetic transition metal trihalide family. The magnetic properties of transition metal trihalide compounds, which have significant application potential in spintronic devices, are examined with a particular focus on how they vary depending on the metal cation and halogen anions. Using Monte Carlo simulations, the temperature-dependent changes in physical properties such as magnetization, heat capacity, internal energy, and magnetic susceptibility of these compounds are analyzed, and the magnetic phase transition temperatures, namely the Curie or Neel temperatures, are determined for each structure. Additionally, the hysteresis behavior of transition metal trihalides is studied, particularly in terms of coercivity and remanent magnetization across different temperature ranges. The results demonstrate that the magnetic transition temperatures and hysteresis characteristics of monolayer materials can be effectively tuned by altering the magnetic atoms within the layer.