Quantum Monte Carlo investigations of quantum dots
Kuantum noktaların kuantum Monte Carlo incelemeleri
  1. Tez No: 243546
  2. Yazar: AYLİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, iki boyutlu (2D) disk benzeri ve üç boyutlu (3D) küresel parabolik kuantum noktalarda kuşatılan etkileşen iki elektron ve elektron-deşik çiftinin (ekziton) taban durum enerjilerini hesaplamak amacıyla Varyasyonel Monte Carlo (VMC) ve Monte Carlo Diagonalizasyon (MCD) yöntemleri uygulandı. Boyut ve kuantum kuşatmanın, parabolik kuantum noktalarda etkileşimli elektron-deşik çiftinin taban durumu ve bağlanma enerjileri üzerindeki etkileri incelendi. Ayrıca, parabolik kuşatma potansiyeli ve ektin kütle yaklaşımı dahilinde kuantum noktaların büyüklük ve şeklinin iki elektron üzerindeki etkileri araştırıldı. Monte Carlo Diagonalizasyon metodu ile harmonik-osilatör bazı ile Hylleraas-benzeri koordinatlar cinsinden oluşturulan korelasyon fonksiyonun çarpımı şeklinde önerilen deneme dalga fonksiyonunun, parabolik kuantum noktalarda etkileşen parçacıkların incelenmesinde güçlü bir çözüm tekniği oluşturduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have applied both the Variational Monte Carlo (VMC) and Monte Carlo Diagonalization (MCD) techniques for calculation the ground-state energies of correlated electron-hole pair (exciton) and interacting two electrons confined in a two dimensional (2D) disc-like and three dimensional (3D) spherical parabolic quantum dots. The effects of dimensionality and quantum confinement on the ground state as well as binding energies of a correlated electron-hole pair in parabolic quantum dots have been investigated. Moreover, under parabolic confinement potential and within effective mass approximation size and shape effects of quantum dots on the ground state energy of two electrons have been studied. This study indicates that Monte Carlo Diagonalization technique combined with the trial wave function proposed as the harmonic-oscillator basis multiplied by correlation part in terms of Hylleraas-like coordinates are a powerful tool for studying interacting particles in parabolic quantum dots.