Olasılıksal metrik uzaylarda yeni bir yakınsaklık
A new type of convergence in probabilistic metric spaces
  1. Tez No: 373109
  2. Yazar: FULYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL PEHLİVAN, DOÇ. DR. CELALEDDİN ŞENÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez çalışmasında, olasılıksal metrik uzaylarda bir noktanın bir kümeye olan olasılıksal uzaklığı kavramından yola çıkılarak yeni bir yakınsaklık tanımlanmıştır. Olasılıksal metrik uzaylar üzerinde kuvvetli topoloji kavramına dayanan kuvvetli gama ideal yakınsaklık kavramı tanımlanmıştır ve bu kavrama ilişkin bazı sonuçlar verilmiştir. Ayrıca olasılıksal normlu uzaylarda bir dizinin kuvvetli ideal yığılma noktaları kümesinin bazı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, starting from the concept of probabilistic distance from a point to a set in a probabilistic metric space, a new type of convergence is introduced. The concept of strong gama ideal convergence is introduced via the strong topology, and some basic results are obtained. Moreover, some properties of the set of all strong ideal cluster point of a sequence in a probabilistic normed spaces are investigated.