Olasılıksal g-metrik uzaylarda bazı yakınsaklık türleri
Some convergence types in probabilistic g-metrik spaces
- Tez No: 990088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Olasılıksal G-metrik uzaylarının keşfi sürecinde, çift diziler için özel olarak tasarlanmış lacunary istatistiksel yakınsama adını verdiğimiz yeni ve ilginç bir kavramı tanıtıyoruz. Bu kavram, olasılıksal G-metrik çerçevesi içinde çift dizilerin karmaşık dinamiklerine derinlemesine inceleme olanağı sağlayan güçlü bir analitik araç olarak hizmet eder. Çalışmamız, sadece bu kavramı tanıtmakla kalmaz, aynı zamanda lacunary yakınsak çift dizilerde bulunan temel özellikleri sıkı bir şekilde ortaya koyar. Bu özellikler, keşfimizin omurgasını oluşturarak sonraki analizler için sağlam bir teorik temel sunar. Dahası, sadece teorik gelişimi aşan bir adım atarak, olasılıksal genelleştirilmiş metrik uzaylarda çift dizilerin lacunary yakınsaması için bir zorunlu koşulu sunarız. Bu koşulun, zorunlu olmasına rağmen yeterli olmayabileceğini belirtmek önemlidir; bu da olasılıksal G-metrik uzayların hassas denge ve nuanslı doğasını vurgular. Önerdiğimiz kavramın ve koşulların pratik uygulanabilirliğini ve önemini açıklamak amacıyla zengin bir örnek koleksiyonu sunuyoruz. Bu gerçek dünya örnekleri, yaklaşımımızın olasılıksal G-metrik uzaylarda çeşitli senaryolarla başa çıkma esnekliğini ve kullanışlılığını sergiler. Keşfimizi bir adım daha ileri götürerek, ideal kavramını dahil ediyoruz ve olasılıksal G-metrik uzaylarda çift diziler için yeni yakınsaklık türleri tanıtıyoruz. Bu yeni yakınsaklık türleri, çalışmamızın kapsamını genişleterek olasılıksal G-metrik çerçevesindeki karmaşıklık ve zenginliğin ek katmanlarını ortaya çıkarır. Yeni tanıtılan yakınsaklık türleri arasındaki ilişkiler dikkatlice incelenir ve teoremler aracılığıyla ifade edilir, böylece bu yakınsaklık türlerinin etkileşim ve bağımlılıklarına kapsamlı bir anlayış sağlanır. Bu sıkı teorik çerçeve, keşfimizin derinlik ve netlik kazanmasına katkıda bulunarak, içinde bulunduğumuz karmaşık yapıların daha derin bir anlayışını kolaylaştırır. Matematiksel kanıtların alanında, yöntemimiz çok yönlüdür. Hem doğrudan ispat yöntemlerini hem de ergi yöntemini kullanırız ve bu yaklaşımları önerilerimizin ve teoremlerimizin geçerliliğini sağlamak için stratejik olarak değerlendiririz. Bu çift strateji, matematiksel analizlerimizin sağlamlığını ve güvenilirliğini artırarak, olasılıksal G-metrik uzaylar alanındaki katkılarımızın bütünlüğünü sağlar.
Özet (Çeviri)
In the exploration of probabilistic G-metric spaces, we introduce a novel and intriguing concept known as lacunary statistical convergence specifically tailored for double sequences. This concept serves as a powerful analytical tool, enabling us to delve into the intricate dynamics of double sequences within the probabilistic G-metric framework. Our study not only introduces this concept but also rigorously establishes the foundational properties inherent in double lacunary convergent sequences. These properties form the backbone of our exploration, providing a solid theoretical underpinning for the subsequent analyses. Furthermore, we go beyond mere theoretical development by presenting a necessary condition for lacunary convergence of double sequences in probabilistic generalized metric spaces. It is essential to note that this condition, although necessary, may not be sufficient, emphasizing the delicate balance and nuanced nature of probabilistic G-metric spaces. To illustrate the practical applicability and significance of our proposed concept and conditions, we offer a rich collection of examples. These real-world instances showcase the versatility and utility of our approach in addressing a diverse array of scenarios within probabilistic G-metric spaces. Taking our exploration a step further, we incorporate the concept of an ideal, introducing new convergence types for double sequences in probabilistic G-metric spaces. These novel convergence types broaden the scope of our study, revealing additional layers of complexity and richness within the probabilistic G-metric framework. The relationships among the newly introduced convergence types are carefully examined and expressed through theorems, providing a comprehensive understanding of their interplay and dependencies. This rigorous theoretical framework adds depth and clarity to our exploration, facilitating a more profound comprehension of the intricacies involved. In the realm of mathematical proofs, our methodology is multifaceted. We employ both direct proof methods and proof by contradiction, leveraging these approaches strategically to establish the validity of our propositions and theorems. This dual strategy enhances the robustness and reliability of our mathematical analyses, ensuring the integrity of our contributions to the field of probabilistic G-metric spaces.