Elektrokromik yüzeyler için nanoyapıdaki malzemeler
Nano-structured materials for electrochromic surfaces
  1. Tez No: 373112
  2. Yazar: MUHAMMED SANCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasında elektrokromik malzeme olarak kullanılan V2O5 tozuna plazma dönen odalı sistemde TiClO4 plazması uygulanmış ve basit sprey tekniği kullanılarak camların üzerine kaplanan elektrokromik malzemelerin nanoyapılar açısından farklılıkları incelenmiştir. TiClO4 plazması uygulanmış V2O5 tozunun solüsyonuyla kaplanan elektrokromik camların, plazma uygulanmadan V2O5 tozunun solüsyonuyla kaplanan elektrokromik camlara göre renkli durumda, daha düşük, şeffaf durumlarda daha yüksek optik geçirgenliklere sahip oldukları gözlemlenmiştir. 250 °C sıcaklıklardaki ocaklar üzerinde yapılan işlemlerden plazmalı V2O5'in katkı oranının arttığı ve yüzeye daha iyi tutunduğu SEM, EDS görüntülerinden anlaşılmaktadır. TiClO4 plazması ile modifiye edilmiş olan V2O5'li camlar ile plazmasız V2O5'li camlar arasındaki fark +2,5 ile -2,5 V aralığında, 10 döngüde, 50 mV/s hızdaki dönüşümlü voltametri (CV) grafiklerinden analiz edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında elektrokromik yüzeylerin plazma uygulanmış nanoyapıdaki materyallerle kaplanması elektrokromik malzemelerin verimini arttırmış ve elde edilişini kolaylaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, V2O5 powder was used as like elektrochromic material which was modified (creating nano-structure) with rotating vacuum TiClO4 plasma and deposited on the glass with simple sprey technique. After deposition, nano-structures and electrochromic material productivity were analysed. It is observed that, TiClO4 plasma treated V2O5 powders solution deposited electrochromic glasses have lower transmittance in colored forms, higher transmittance in bleached forms then untreated V2O5's electrochromic glasses. In 250 °C temprature process on the heaters, treated V2O5 has better deposition ratio and better adhere on the surface then untreated V2O5, understanding with SEM and EDS illustrations. TiClO4 plasma treated V2O5 glasses and untreated V2O5glasses are performed CV between +2,5 V and -2,5 V, 10 cycle, 50 mV/s speed and differances analysed with that CV graphics. From these results, nano-structured electrochromic materials increase the efficiency and provide electrochromic materials easily.