Elektrokromik malzemelerin plazma ile modifikasyonu
Plasma modification of electrochromic materials
- Tez No: 373113
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez çalışmasında basit spreyleme tekniği kullanarak ve elektrokromik cam yapım aşamasındaki basamaklar arasında camlara plazma uygulanarak, plazmanın elektrokromik malzemeler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Numunelere uygulanan plazma çeşitleri plazma rotating sistemde, sprey ise ısıtılmış ocaklar üzerinde uygulanmıştır. Basit spreyleme tekniği ile plazma uygulanarak elde edilen elektrokromik malzemelerin yine basit spreyleme tekniği ile hiçbir plazma işlemine tabi tutulmamış elektrokromik malzemelere göre optik geçirgenliklerinin renkli durumda daha düşük, berrak durumda ise daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca SEM ve EDS sonuçlarına göre ise plazma ile modifiye edilmiş elektrokromik malzemenin yüzeyinin daha homojen olduğu ve daha çok elektrokromik materyal barındırdığı gözlenmiştir. Dönüşümlü voltametri sonuçlarında ise plazma ile modifiye edilmiş malzemenin daha uzun ömürlü olduğu ve daha koyu renklenme oluştuğu gözlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlara göre; elektrokromik malzemelerin plazma ile modifiyesi sonucunda daha verimli malzemeler elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis plasma modification of electrochromic materials were researched by using simple spray technique and different kinds of plasma were used between the steps. Different kinds of plasma were applied on the samples by using plasma rotating system. Spraying was applied on the samples by using heaters. Transmissions of the treated samples are lower than untreated samples in the colored state. By the way transmissions of the untreated samples have higher transmissions than treated samples in the bleached state. It is observed that from SEM and EDS images; treated electrochromic materials's substrates are more homogeneous and have more electrochemically material than untreated samples. In addition to, it is observed that from CV analysis, the long-term electrochemically of thetreated samples better than untreated samples and treated samples have more colored than untreated samples in the colored state. According to the results; the electrochromic materials, that have more efficiency were obtained by using plasma treatment.