Tungsten oksit ince filmlerinin elektrokromik özelliklerine dopant iyonun, elektrolit ve karşıt elektrot türlerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of electrochromic properties of tungsten oxide thin films with parameters of dopant ions, electrolytes and counter electrodes
  1. Tez No: 410838
  2. Yazar: MELEK KIRIŞTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL UYGUN ÖKSÜZ, PROF. DR. LÜTFİ ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yapılan tez çalışmasında yüksek verimliliğe ve kararlılığa sahip katı elektrokromik cihaz eldesi gerçekleştirilmiştir. Tungsten oksitin elektrokromik performansını artırmak amacıyla radyo frekans (RF: 13,56 MHz) plazma sisteminde titanyum oksit ve poli(3,4 etilendioksitiyofen) ile hibridizasyonları gerçekleştirilmiştir. Plazma-hibrit malzemelerin kullanılmasıyla elektrokromik verimliliğin 4 kat arttığı görülmüştür. Karşıt elektrot olarak nikel oksit, seryum oksit ve vanadyum oksitin kullanıldığı tamamlayıcı tip elektrokromik cihazın optik özellikleri ve elektrokimyasal aktivitesi araştırılmıştır. Elektrokromik ince filmler standartlaştırılan indiyum tin oksit substrat üzerine e-beam tekniği ile kaplanmıştır. Cihazın uygulanabilirlik ve kararlılık özelliklerini araştırmak amacıyla elektrokromik katı cihaz eldesinde Li+ iyonu ileten 3-tip polimerik jel elektrolit kullanılmıştır. Elde edilen katı elektrokromik cihazların renk verimlilikleri, optik ve elektrokimyasal özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, highly efficient and stable electrochromic devices were fabricated. To increase the electochromic performance of tungsten oxide, it has been modified by radio frequency (RF: 13.56 MHz) plasma system using poly(3,4 ethylenedioxythiophene) and titanium oxide. 4-times increased electrochromic efficiency has been obtained using plasma-hybrid materials. The electrochemical activity and optical properties of complementary type electrochromic devices have been studied using nickel oxide, cerium oxide and vanadium oxide as counter electrodes. Standardized indium tin oxide films have been used as substrate for electrochromic films deposited by e-beam technique. 3-types of Li+ conductive polimeric gel electrolytes have been studied for electrochromic solid state devices to evaluate applicability and stability properties. Obtained solid state electrochromic devices and their efficiencies were studied by optically and electrochemically.