Metal katkılı TiO2 nanoliflerin elektroeğirme yöntemi ile hazırlanması ve karakterizasyonu
Metal doped TiO2 nanofibers preparation and characterization with electrospinning method
- Tez No: 373118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN ÇİÇEK BEZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, katkısız ve Ag katkılı TiO2 nanolifler farklı voltaj değerleri (10, 15, 20 kV), farklı uzaklıklar (16, 14, 12, 10, 8 cm) ve sabit 0,5 ml/sa akış hızı ile üretilmiştir. ÖrneklerinnX-ışını difraksiyonu (XRD), taramalı elektron mikroskopu (SEM), elektron difraksiyon spektroskopisi ve UV ölçümleri 500 °C ısıl işlem öncesi ve sonrasında yapılmıştır. XRD ölçümleri örneklerin anataz kristal yapıda olduğunu göstermiştir. SEM görüntüleri örneklerin morfolojisinin ısıl işlemle nasıl değiştiğini göstermiştir. UV ölçümlerinden elde edilen datalar ile örneklerin enerji bant aralığı bulunmuştur. Katkısız ve Ag katkılı TiO2 nanoliflerin enerji bant aralıkları sırasıyla 3,6 eV ve 2,6 eV bulunmuştur. Sonuç olarak karakterizasyon sonuçlarının literatürle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; undoped and Ag doped TiO2 nanofibers were fabricated at different applied voltages (10, 15, 20 kV), at different heights (8, 10, 12, 14, 16 cm) and with a constant rate 0,5 ml/h. X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), electron diffraction spectroscopy and UV measurement were before and after the heat treatment temperature at 500 °C. XRD measurement have showed that the sample have anatase crystal structure. SEM images have shown how the morphology of the sample changed after the heat treatment. The data obtained from the UV measurements were used to find the energy gap of the samples. It was found that the Eg of undoped and Ag doped TiO2 nanofibers were found 3,6 eV and 2,6 eV respectively. Finally, characterization results of the samples were compared with each other.