Bazı sefalosporinlerin ters faz sıvı kromatografik yöntemle ayrılmaları
Separation of some cephalasphorines by using reversed phase liquid chromatography
  1. Tez No: 373131
  2. Yazar: CANSEL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜLEREN ALSANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sefalosporinler, çeşitli hastalıkların tedavisinde geniş kullanım alanı bulmuştur. Penisilinler gibi, sefalosporinler bakteri hücre duvarının sentezini engelleyen bir beta-laktam halka yapısına sahiptir. Sefalosporinler, bakteri hücre duvarlarının peptidoglikan tabakasının sentezini bozarak bakterilerin ölümüne sebep olur. Bu bileşikler, antimikrobiyal aktivite spektrumları esas alınarak gruplanır. Bu çalışmanın amacı, bazı sefalasporinlerin pKa değerlerinin asetonitril su karışımlarında IUPACkurallarına göre tayinidir. İlaç çözeltilerinin asit-baz dengelerinin incelenmesi, onların aktivitelerini anlamak için gereklidir. Sıvı kromatografi(LC), son yıllarda pKa tayini için potansiyometri, UV spektrofotometri ve kapiler elektroforez gibi pKa değerlerinin tayininde kullanılan diğer yaygın yöntemlere göre avantajlar sunmaktadır. İlaçların pKa değerleri, uygun alıkonmanın elde edildiği ortamda tayin edilebilir. pKa tayini, çözünenin tam iyonlaştığında en az tutunması, yüksüz formda alıkonmanın en yüksek olması ve pKa değeri civarında orta düzeylerde olması prensibini temel alır. Bu araştırmada sefalasporinlerin LC ile iyonlaşma sabitlerinin tayini için farklı pH lardaki alıkonma zamanları, NLREG programı ile değerlendirilmiştir. Buna ilave olarak, sefalasporinlerin karışımının analizi için gerekli parametreleri tayin etmektir. Bu çalışmada sıvı kromatografi yöntemi, kapasite faktörleri ile hareketli faz pH değerleri arasındaki ilişkiler kullanılarak optimize edilmiştir. Ayırma gücünü etkileyen parametreler ile ilgili ilişkilerin tayini ile belirlenen optimum koşul, ilaç formülasyonuna uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cephalosporins have found wide use in the treatment of various diseases. Like penicillins, cephalosporins have a beta-lactam ring structure that interferes with the synthesis of bacterial cell wall. Cephalosporins disrupt the synthesis of the peptidoglycan layer of bacterial cell walls, which causes the walls to break downand eventually the bacteria die. These compounds are grouped into“generations”based on their spectrum of antimicrobial activity. The purpose of this work is the determination of pK values of a some cephalosphorines in acetonitrile-water mixtures according to the rules and procedures endorsed by IUPAC. Theexamination of acid–base equilibria in drug solutions is essential in order to understand their activity. Liquid chromatography(LC) has been used in the last decade as a method for convenient pKa determination, that offers several advantages over other commonly used methods for determining pKa values, like potentiometry, UV spectrophotometry, and capillary electrophoresis. pKa values of drugs can be determined only in media where suitable retention is obtained. The pKa determination is based on the principle that a solute has its minimum retention when it is fully ionized, has maximum retention in its uncharged form, and has an intermediate retention in the pH region surrounding its pKa value. In this research ın order to determine the dissociation constants of cephalasporines by LC, values ofretention factors at different pH values were exported to the NLREG program. In addition, the aim of the project is to determine the required parameters for the analysis of the mixture of cephalasporines by HPLC. In this study the liquid chromatographic method has been optimized by using the relationship between capacity factors and mobile phase pH values The optimum condition achieved after determining the relation comprised of the parameters that affect the separation power have been applied to drug formulation.