Bazı doğal adsorban maddeler kullanılarak sudan florür uzaklaştırılması
Removal of fluori̇de from water by adsorpti̇on on some natural adsorbents
- Tez No: 373134
- Danışmanlar: PROF. DR. ESENGÜL KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Florür, insan sağlığı için önemli ve gerekli bir elementtir. Florür kayaç ve minerallerde, diş ve kemiklerde, sularda ve biyolojik materyallerde çeşitli miktarlarda bulunabilir. İçme suyundaki florür, konsantrasyonuna bağlı olarak, özellikle bebekler ve küçük çocuklar için sağlığa yararlı yada zararlı olabilir. Florür seviyesi, ülkemizin içme suyu standartlarına göre içme suyunda 1.5 mg/L den daha fazla olmaması gerekir (TSE 266). İçme sularında, aşırı miktarda bulunan florürü uzaklaştırmak için bir çok metot kullanılmaktadır. Bu metotlar arasında yer alan adsorpsiyon, diğer tekniklere kıyasla daha iyi bir seçenektir. Bu çalışmada; diatomit, ignimbirit ve yalvaç kili doğal adsorbanları sulu çözeltiden florür iyonu uzaklaştırmak için kullanılmıştır. Diatomit ve ignimbirit 2 mol/L H2SO4 ile aktive edilmiş, yalvaç kili de orijinal hali ile adsorpsiyon deneyleri için kullanılmıştır. Adsorbanların yüzey alanını artırmak için aktivasyon prosesi gerçekleştirilmiştir. Adsorbanların yüzey karakterizasyonuda SEM resimleri ile değerlendirilmiştir. Florürün adsorpsiyonu pH, zaman, sıcaklık, adsorban miktarı ve başlangıç florür konsantrasyonu gibi çeşitli fiziko-kimyasal parametreler incelenmiştir. Adsorbanların adsorpsiyon karakteristikleri Freundlich ve Langmuir adsorpsiyon izotermleri kullanılarak değerlendirilmiş ve Freundlich adsorpsiyon izotermi daha anlamlı bulunmuştur. Adsorbanlar üzerine florürün adsorpsiyonu ile ilgili termodinamik çalışmalar adsorpsiyonun ekzotermik ve kendiliğinden oluştuğunu göstermektedir. Tüm adsorbanlar için florürün adsorpsiyon mekanizması Pseudo ikinci mertebe hız eşitliğine uymaktadır. Asit ile aktive edilmiş formun florür adsorpsiyon kapasitesi orijinal forma göre daha yüksek olarak bulunmuştur. Tüm adsorbanlar için maksimum adsorpsiyon kapasitesi 10 mg/L florür konsantrasyonu, 1 g/ml adsorban dozu, 273 K ve pH 6'da elde edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen tüm veriler gerçek su numunelerine uygulanmış ve asit ile aktive edilmiş diatomitin kullanıldığı adsorban ile maksimum florür uzaklaştırılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fluoride is an important and necessary element for human health. Fluoride can be seen in various quantities in a variety of rocks and minerals, in teeth and bones, in waters and biological samples. Fluoride in the drinking water, depending on the concentration, may be helpful or harmful to health for especially babies and young childrens. Fluoride level should not be more than 1,5 mg/L in drinking water according to the drinking water standards of our country (TSE 266). Many methods were used to remove excessive fluoride from drinking waters. Among these methods, adsorption is a relatively much beter option as compared to other techniques. In this study, diatomite, ignimbrite and yalvaç clay natural adsorbents were used to remove fluoride ions from aqueous solutions. Diatomite and ignimbrite have been activated with 2 mol/L H2SO4 and yalvaç clay has been used in its orijinal form for adsorption experiments. The activation process is conducted in order to more increase the surface area of adsorbents. Scanning electron microscope (SEM) images were evaluated for surface characterization of adsorbents. The effect of various physico chemical parameters such as pH, time, temperature, adsorbent dose and inital fluoride concentration on adsorption of fluoride has been investigated. Adsorption characteristics of adsorbents were evaluated by using Freundlich and Langmuir adsorption isotherms and Freundlich adsorption isotherm curve was found to be significant. Thermodynamic studies revealed that the adsorption of fluoride on adsorbents is exothermic and a spontaneous process. Mechanism of fluoride adsorption was found to follow a Pseudo second order rate equation for all adsorbents. The fluoride adsorption capacity of acid-activated form was found to be higher than that of the original form for adsorbents. The maximum adsorption capacity for all adsorbents was achieved at 10 mg/L fluoride concentration, 1 g/ml adsorbent dosage, 273 K and pH 6. Finally, all data obtained was applied to real water samples and maximum fluoride removal was obtained by acid activated diatomite.