Fotovoltaik sistemler için DSP temelli maksimum güç noktası izleyicisi tasarım ve uygulaması
Design and implementation of DSP based maximum power point tracking for photovoltaic system
- Tez No: 373139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Fotovoltaik kaynaklı enerji üretim sistemlerden mümkün olan en yüksek gücü elde edebilmek için maksimum güç noktası izleyicileri kullanılmaktadır. Yapılan bu çalışmada fotovoltaik sistemlerin verimliliğini artıran çözümlerden Maksimum Güç Noktası İzleyicisinin (MGNI) farklı sıcaklık ve ışınım ortamlarındaki üstünlükleri açıklanmıştır. Maksimum güç noktası izleyici fotovoltaik panellerden alınabilecek olan elektriksel gücün, yük veya çevresel şartlardan dolayı alınamaması durumunun minimal seviyeye indirilmesi amaçlanmıştır. DSP ailesine ait TMS320F2812 işlemcisi kullanılarak gerçekleştirilen sistem ile değişen giriş gerilimi ve çekilen akım miktarını izleyecek kontrollü bir DA-DA dönüştürücü olan Maksimum Güç Noktası İzleyici (MGNI) oluşturulmuştur. Bu çalışmada maksimum güç noktalarını bulmak için kullanılan algoritmalarından Değiştir&Gözetle (Perturb&Observe) algoritması kullanılmıştır. Oluşturulan fotovoltaik sistemin test edilmesi için güneş enerjisi ile çalışan bir sulama sistemi prototipi kullanılmıştır. Yapılan deney sonucunda elde edilen değerler, MGNI kullanılmadan elde edilen değerler ile karşılaştırıldığında MGNI'nin DSP işlemciler üzerinde uygulamanın fotovoltaik panellerden üretilen enerji verimliliğini arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Maximum Power Point Trackers are used to can get potential maximum power from Photovoltaic Source Energey Production Systems. In this study, From one of the solutions which increase productivity of Photovoltaic Systems, Maximum Power Point Tracker's advantages at different temprature and radiation atmospheres are explained. By using Maximum Power Point Trackers it is aimed to reduce minimal levels the situation of not able to take electic energy which is taken from Photovoltaic panels because of load and environmental conditions. To be able to observe unstable input voltage and amount of drawn electric current Maximum Power Point Tracker (MPPT) which is a controlled DA-DA converter is created with the system created by using TMS320F2812 processor belongs to DSP family. In this study, Perturb&Observe algorithm which is used to find Maximum Power Point was used. An irrigation system which works with solar energy was used to test created Photovoltaic system. As a result of the experiment, When the values obtained compared with values obtained without using MPPT, It was seen that Applying MPPT on DSP processors increased energy obtained from the Photovoltaic Panels.