Web tabanlı eğitim modülü tasarımının öğrenci başarılarına etkisi ve öğrenci görüşleri yönünden değerlendirilmesi
The effects of web-based training module design on students performance and evaluation of it in terms of students views
- Tez No: 373140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bilişim Teknolojileri alanındaki gelişmeler sonucunda, insanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilgiye erişmesi çok hızlı bir hale gelmiştir. Bilgiye erişim yollarının ve hızının artması, eğitim alanında da kendini göstermiş ve bir uzaktan eğitim modeli olan web tabanlı eğitim uygulamaların geliştirilmesine başlanılmıştır. Web tabanlı eğitim ile bireyler arası fırsat eşitliğinin sağlandığı bir ortamda bireylerin öğrenmelerini sağlamak ve istedikleri yer ve zamanda, kişisel gereksinimlerine en iyi şekilde karşılık verebilmek amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, web tasarımı ve programlama dersi için web tabanlı eğitim modülü tasarlanarak, öğrencilerin istedikleri zaman ve mekânda derslerin notlarına erişme ve uygulamalarını yapabilmelerine, derste aldıkları konular ile ilgili sonuçlarını hemen görebildikleri deneme yanılmalar yapabilmelerine, eksiklerini tamamlamalarına olanak veren soruları sıklıkla çözebilmelerine, ders öğretmeni ile fikir alışverişinde bulunabilmelerine olanak sağlanmıştır. Çalışmanın sonunda öğrencilerden gelen geri bildirimler ve ders geçme notları değerlendirilerek, hazırlanan bu web tabanlı eğitim modülünün öğrenme üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the develeopments in instructional technologies, accesibility of the information by humanbeings that is used in communication in the technical, economical and social fields, and that forms basis for science, has became faster. The increase in speed and ways to access information makes itself visible in the educational field, and web-based training application, which is a distance education model, has started to be developed. It is aimed to provide learning of individuals in the environment in which equal oppoortunities between individuals are provided, and to respond personal needs of them in the best way at the place and the time desired with web-based training. In this study, a web-based training module for web design and programming course were designed and with this module it is provided to students to access lecture notes at desired times and places, to make applications, to make trials and errors by seeing their results about the topics in the courses instantly, to solve questions which provide to them completing their mislearnings, and to compare notes with instructors. At the end of this study, the effect of this web-based training module on learning of students is investigated by assesing students' grades and their feedbacks.