Görüntü işleme teknikleri kullanarak ışık havuzundaki cisimlerin optimum aydınlatma koşullarının belirlenmesi ve uygulanması
The defining and implementing optimum lighting conditions of substances in the light pool by using image processing techniques
  1. Tez No: 373141
  2. Yazar: BİRKAN BÜYÜKARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SERKAN ÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Makineli görme uygulamalarının gereksinimlerinden biride, ışık kaynağının ve ortamın doğru bir şekilde seçilmesidir. İncelenmek istenen nesne, yeterli ve dikkatli bir şekilde aydınlatılmazsa alınan görüntüyle, elde edilmek istenen sonuca ulaştırmada yetersiz kalır. Doğru bir aydınlatma armatürü, incelenen nesnenin etkileşim içinde olduğu ortamdan ayırt edilebilmesi ve özniteliklerinin doğru bir şekilde alınmasını sağlar. LED aydınlatma armatürleri, kamera, elektronik ve mekanik sistemden oluşan bir ışık havuzu yapılmıştır ve hangi cisim ve geometrik yapı için hangi LED armatürün kullanıldığı yapay sinir ağlarıyla belirlenmiştir. Görüntü işleme teknikleri kullanılarak LED armatürlere (aydınlık düzeyi, parıltı, renksel geriverim ve renk sıcaklığı) fotometrik testler yapılmış ve çeşitli filtreler kullanılarak cisimlerin öznitelikleri çıkarılmıştır. Ayrıca, cisimlerin üzerlerine düşen en iyi aydınlık düzeyinin, hangi LED armatürün verdiği istatistiki olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the requirements of the machine vision applications is chooisng correctly of light source and its medium. If the object under the examination isn't lighted carefully and enough with the vision taken from it, the result will be insufficient for the desired outcome. A correct lighting armature provides to distinguish the substance from its interactional medium and take its attributes correctly. It has been construct a lightening pool which was made of the LED lightening armatures,cameras,electronic and mechanic system and it has been identifed by a artificial neuron web for which substance and geometrical framework to be used LED armatures. LED armatures were applied fotometric tests by using image processing techniques (lightening level, luminosity, color rendering and colour temperature) and the attributes of the substances were identifed by using some filters. Besides, it was statistically identified that which LED armature provides the best ligtening level fell on the substances.