3B elektrik panosu tasarım ve etiketleme yazılımı
3D electrical panel design and labeling software
  1. Tez No: 373145
  2. Yazar: ABDULLAH BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SERKAN ÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında Unity 3d programı kullanılarak C# programlama dili ile bir elektrik panosu tasarım yazılımı oluşturulmuştur. Hazırlanan elektrik panosu tasarım yazılımı pano sektöründeki karmaşık kablolamayı kolaylaştıracak özel kısaltmalar ve ölçülendirme sistemi ile desteklenmiştir. Kullanıcıların elektrik panosu tasarımı, elektrik panosu seçimi, malzemelerinin yerleştirilmesi ve pano içerisindeki kablo bağlantılarının yapmasına sanal ortamda olanak sağlamıştır. Program kapsamında yer alan piyasada en çok kullanılan 8 değişik pano iç tasarımı yazılıma eklenmiştir. Tasarıma pano iç tasarımı seçimi ile başlanılır. Gerçek ölçülerine uygun olarak veri tabanında bulunan pano içi elektrik nesneleri sürükle bırak yöntemi ile pano tasarım ortamına kolayca taşınabilmektedir. Pano içi elektrik nesneleri arası bağlantılar aslına uygun ölçülerde kablo kanalları içinden yapılabilmektedir. Kablo kanallarına yerleştirilen kabloların bağlantıları, UnityEngine kütüphanesi kullanılarak, üç boyutlu konum kontrolü ile otomatik olarak köşeli hale getirilmiştir. Elektrik nesneleri arasındaki kablolama esnasında en az kablo uzunluğuyla, en yakın kablo kanalına ulaşmak için yazılımda çoklu tercih mekanizması kullanılmıştır. Hazırlanan yazılım ile oluşturulan pano kablo uzunlukları, bağlantı kodları ve boşta kalan bağlantı uçları bir çıkış ara yüzünde gösterilmiştir. Çıkış ekranında etiketleme sistemi de oluşturulmuştur. Yazılım çıktıları 2,3X6 cm'lik etiketlere çıktı verebilmektedir. Bu etiketlerin program çıktısına uygun renk, kesit ve ölçüde kesilerek kablolar üzerine yapıştırılması ile pano seri üretimlerine yeni bir yöntem getirilmiştir. Bu yöntem ile montaj kolaylığı sağlanarak bağlantı hataları minimize edilmiştir. Sistem çıktıları ile geliştirilen pano seri üretim tesislerinde, pano proje verileri saklanarak kesit, renk ve ölçülere göre standartlaşma sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, using Unity 3D program with C # programming language has created an electrical panel design software. Prepared electrical panel design software to facilitate wiring board industry specific acronyms in the complex and is supported by the measurement system. Users electrical panel design, electrical panel selection, materials to be placed in an enclosure in a virtual environment that allows the wiring has to do. Under the program, the most widely used in the market, interior design software has been added to 8 different boards. Design boards are started with the selection of interior design. Located at the base of the actual measurement data in accordance with the domestic electrical panel board design environment with drag and drop objects to be easily transported. Panel inside the electrical connections between objects fidelity measurements can be made through cable channels. The cable connections of cable ducts, unityeng library, using the three-dimensional position control has been made automatically by the square. During electrical wiring between objects with a minimum cable length, the nearest cable duct is used to access the software multiple preferred mechanism. Created with the software written board cable lengths, link code and a loose terminals at the output interface is shown. Labeling system has been created in the output window. 6 X 2.3 cm label output to the output of the software is able to provide. This label program output of the appropriate color, dimension and substantially cut the cable on board by gluing a new method has been introduced to mass production. With this method, ensuring ease of installation of connection errors are minimized. Systems developed with the output panel mass production facilities, project data hiding dashboard section, standardization is provided by color and size.