Elektrikli araçlarda kullanılan lityum-polimer batarya için şarj cihazı geliştirme
A lithium-polymer battery charger development for electric vehicles
  1. Tez No: 373287
  2. Yazar: TUFAN KAYIKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULKADİR BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüz enerji kaynaklarının sınırlılıkları, sürekli artmakta olan petrol ve türevlerinin yakıt fiyatları, toplum çevre bilincinin artması, otomotiv sektöründe alternatif enerjilerin kullanılması gibi etmenler farklı disiplinlerin bir arada çalışmasını zorunlu kılmaktadır. Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren ve kullanımı yaygınlaşmakta olan Elektrikli Araçlar, hızla gelişen batarya teknolojisi ile petrol ve türevlerinin kullanıldığı motorlu araçlara göre iyi bir alternatif olma arayışındadır.Bu çalışmada, Elektrikli Araçlarda kullanılan bataryalar incelenmiş ve Lityum-Polimer batarya için bir şarj cihazı tasarlanmıştır. Lityum bataryalar enerji ve güç yoğunluğu bakımından diğer bataryalara göre daha iyi bir konumdadır. Birçok hücrenin seri-paralel bağlanması ile oluşturulan batarya grubunun şarjı ise daha karmaşık ve güçtür. Yeni bir yaklaşım ile hücrelerin her birini dikkatle izleyerek ömürlerini azaltmadan ve daha kısa sürede batarya şarj işlemi yapacak sistem tasarlanmıştır. Ayrıca bu sistem şebeke güç kalitesi bozmayacak bir güç katsayısı düzeltme birimine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Energy is the fundamental element of people?s life. Nowadays, because of the fact that oil sources and its derived is limited and its prices get more expensive, automotive producers are researching for alternative and renewable energy sources to oil and its derived in engine vehicles. Electric vehicles appear very strong alternative for fuel, related to the battery technology. Battery technology has grown up and produced much kind of battery and many density and power.In this study, a lithium-polymer battery charger is designed for Electric Vehicles. Lithium-Polymer battery is a useful and more density in other batteries. But charge characteristics are more complex and difficult. A number of cells of the battery can be connected serial or parallel. Normally, each cell charges separately but this method requires more time. Obtaining charge of the battery groups is complex and difficult. With a new approach, The circuit of the battery charging is designed without life cycle and energy storage short duration. Additionally, this system has a unit of power factor correction without disturbing power network.