Farklı nedenlerle çocuk sahibi olamayan kadın ve erkeklerin depresyon ve benlik saygısı bakımından karşılaştırılması
  1. Tez No: 37331
  2. Yazar: ŞEHNAZ KUTLUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN AKKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
39 ÖZET Bu araştırmada, çocuk sahibi olmak istedikleri halde, infertilite nedeni erkek faktörü,, infertilite nedeni kadın faktörü ve infertilite nedeni açıklanamayan faktörler gibi farklı nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamayan çiftler, infertilite nedenlerine ve cinsiyetlerine göre depresyon ve benlik saygısı açısından karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, bu üç grup arasında,“cinsiyet ve infertilite nedenlerine göre depresyon ve benlik saygısı bakımından farklılık var mıdır? depresyon ve benlik saygısı puanlarının yaş, evlilik yılı ve kısırlık yılı ile arasında anlamlı ilişkiler var mıdır?”somlarına yanıt aranmıştır. Araştırmada; Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastanesi, İnfertilite ve Tüp Bebek Polikliniğine“çocuk arzusu”nedeniyle başvurmuş 105 çift karşılaştırmıştır. Bu çiftlerde eşlerden birine uzman doktorlar tarafından“infertil”tanısı konmuş ya da eşlerden ne erkekte ne de kadında çocuk sahibi olmaması için herhangi bir tıbbi sorun saptanmamış olması özellikleri aranmıştır. Deneklerin en az 3 yıllık evli ve en az 1 yıldır infertilite sorununa sahip olmasına dikkat edilmiştir. Depresyon; uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları Tegin (1986) tarafından yapılan Beck Depresyon Envanteri ile, benlik saygısı ise; uyarlama geçerlik ve güvenirlik çalışmaları Tufan (1987) tarafından yapılan Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri yetişkin formu ile değerlendirilmiştir. Çiftlerin envanterlerden aldıkları puanların karşılaştırılmasında tek yönlü Varyans Analizi Tekniği kullanılmış ve F değerinin anlamlı olduğu durumlarda bağımsız gruplar için kullanılan t test'i uygulanmıştır. Ayrıca deneklerin depresyon ve benlik saygısı düzeylerinin yaş, evlilik yılı ve kısırlık yılı gibi değişkenlerle ilişkisi korelasyon katsayısı hesaplanarak araştırılmıştır. Depresyon ve benlik saygısı puanlarının yalnızca infertilite nedenine göre (kadın, erkek ya da açıklanmayan) farklılık göstermediği ortaya konmuştur. Deneklerin depresyon ve benlik saygısı açısından cinsiyete göre fark gösterip göstermediğinin incelenmesi sonucunda, kadınların erkeklere göre daha fazla depresif oldukları ve benlik saygılarının erkeklerden daha olumsuz, daha alt düzeyde olduğu görülmüştür. Benlik40 saygısı ve depresyon infertilite nedeninin yanısıra cinsiyet değişkeni ele alınarak incelendiğinde gruplar arasında fark gözlenmiştir. Bireylerin. benlik saygısı ve depresyon düzeyi ile yaş arasında ilişki bulunmazken, evlilik yılı ve kısırlık yılı ile depresyon ve benlik saygısı ilişkili bulunmuştur. Deneklerin evlilik ve kısırlık yılı arttıkça, depresyon düzeyleri yükselmekte ve benlik saygısı düzeyleri azalmakta, yani her iki özellik giderek daha olumsuz olmaktadır.
Özet (Çeviri)
4i SUMMARY The depression and self- esteem variables were compared between three groups of people (the married couples who want to have a child but not able for several reasons namely male factor, unexplained factor and female factor). The research group consisted of the 105 couples who applied to the Infertility and In Vitro Fertilization Polyclinics of Dr. Zekai Tahir Burak Maternity Hospital and one of the supposed were diagnosed as“infertile”or no medical causes were found. Beck Depression Scale and Coopersmith Self-Esteem Inventory were used. The comparison was made between infertility causes male factor, infertility causes unexplained factor and infertility causes female factor. The results were measured by one way ANOVA, t test and correlation coefficient. The depression and self-esteem levels of the subjects were tested by correlation coefficients according to the variables of age, marriage time and infertility time. It was found that depression and self-esteem scores of the subjects did not show any significant differences only on the cause of infertility (female, male or unexplained). The analysis of the gender differences of the depression and self-esteem of the subjects showed that females are more depressive and have more negative and lower levels of self-esteem than males. When self-esteem and depression were analyzed with the gender variable in addition to infertility cause there were no significant differences found between the groups. There were no relation between age and the self-esteem and depression levels of the subjects. There found to be a relation between marriage time and infertility time, and depression and self-esteem; as the marriage time and the infertility time increase the depression levels of the subjects rise and the self-esteem levels decrease.