Alevilerin on iki imam algısı
Perception of the twelve imams of alevis
- Tez No: 373406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Alevilikte On İki İmam Algısı, başlıklı tez çalışması bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Aleviliğin ve Bektaşiliğin ne olduğu, Alevi kaynaklarının neler olduğu, Alevilik Bektaşilik arasındaki farklılıkların neler olduğu ve On İki İmam'ın hayatı anlatılmıştır.Birinci Bölümde, Alevi Literatüründe On İki İmam'ın Alevi kaynakları sayılan Buyruklarda ve Alevilerin vazgeçilmezi olan nefeslerde nasıl geçtiği, şiirler ve nefeslerde verildikten sonra hangi İmamın daha fazla vurgulandığı ve hangi İmamın nasıl algı-landığı açıklanmaktadır.İkinci Bölümde, Alevi İnanç ve İbadetlerinde On İki İmam'ın ne sıklıkla ve nasıl geçtikleri anlatıldıktan sonra On İki İmam'ın inanç ve ibadetlerde ne kadar etkili olduk-ları açıklanmaktadır.Üçüncü Bölümde ise günümüzde Alevilerce benimsenen On İki İmam ve Alevi-liğin, Alevilerce birbirin farklı olan algıları özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The dissertation study of the Perception of the Twelve Imams in Alawism consists of an introduction and three charters. In the introduction part, the topics what the Alawism and Bektashism are, what are the Alawism-related sources are, what are the differences between the Alawism and Bektashism are and the lives of the Twelve Imams were told.In the first part, the subjects how the Twelve Imams are touched on in the sources including phraseswhich are indispensible items of Alawism and Bektashism, who are the most stressed Imam after the poems and phraseshave been told and how the Imam are perceived, are mentioned about.In the second part, how and how often the Twelve Imams are mentioned in the belief and ritiuals of the Alawism and to what extent they are effective on these beliefs and ritiuals, are told.In the third part, the different perceptions of Alawites about the Twelve Imam and Alawism-which are adopted by the Alawites in today?s world- are summarized.