Performansa dayalı ek ödeme sistemi ve Dicle Üniversitesi hastanesinde bir uygulama
Performance-based remuneration system and a practice of Dicle University hospital
  1. Tez No: 373533
  2. Yazar: TARIK ZİYAD ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Performans yönetimi günümüzde sürdürülebilir başarıyı yakalamak isteyen kurumlar için önemini gittikçe arttıran bir süreçtir. Sağlık bakanlığı tarafından geliştirilen performansa dayalı ek ödeme sistemi uygulaması ile devlet hastanelerinde de performans yönetim sürecine geçilmiştir. Çalışmamızda Diyarbakır ilindeki Dicle Üniversitesi hastanesinde uygulanmakta olan mevcut sistemden doktorların memnuniyetleri, sistemi adil bulmaları, iş yükü düzeyleri ve sistemin performans ve motivasyonlarını etkileme düzeyleri ile performansa dayalı ek ödeme sistemi ile ilgili daha önceki çalışmalarda oluşturulan önermelere katılma düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiş ayrıca doktorların sistemden memnun olmadıkları, sistemi adil bulmadıkları, sistemin performans ve motivasyonlarını olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance management has recently been increasingly important process for organizations which want to capture sustainable success. With the application of performance-based remuneration developed by the Ministry of Health, the process of performance management has started in public hospitals, too. In our study, in Diyarbakır Dicle University hospital doctors' satisfaction with the existing system, fairness of it, workload levels and the system's level of affection of their performance and motivation, and whether there is a significant difference between the performance-based remuneration system and the level of their participation propositions to the theorems composed in the previous studies were studied. As a result of the our study significant differences were determined and besides, it is determined that the doctors are not satisfied with the system, they think the system is unfair and it affects their performance and motivation negatively.