Sağlık işletmelerinde performansa dayalı ek ödeme prim sistemi ve maliyetlere etkisi: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği
Additional payment premium system based on performance in health care businesses and its effects on costs: The case of Ankara Dışkapı Yıldırım Byazıt Training and Research Hospital
  1. Tez No: 462205
  2. Yazar: NURSEN KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÇİL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
''Sağlık İşletmelerinde Performansa Dayalı Ek Ödeme Prim Sistemi ve Maliyetlere Etkisi: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Örneği'' adlı tez, çalışma konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, 21.01.2010 tarihli 5947 Sayılı Tam Gün Kanunu'nun, Sağlık Bakanlığı Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 2009-2015 yıllarına ait ek ödeme tutarları ve toplam maliyet tutarları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmada sözkonusu hastanenin, 2009-2015 yıllarına ait ek ödeme tutarları ve toplam maliyet tutarları, 2015 yılı yurt içi üretici fiyat endeksi ile düzeltilmiş ve 2009 yılı baz yıl seçilerek trend analizi yapılmıştır. Ayrıca çalışmada, performansa dayalı ek ödeme prim sistemi de ele alınmıştır. Çalışma sonucunda; 2009 baz yıla göre ek ödeme tutarlarının 2013 yılından itibaren arttığı, toplam maliyetlerin de baz yıla göre bütün yıllarda sürekli azaldığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : 5947 Sayılı Tam Gün Kanunu, Performans, Performansa Dayalı Ek Ödeme Prim Sistemi, Ek Ödeme Tutarları,
Özet (Çeviri)
Naming, ''Additional Payment Premium System Based on Performance in Health Care Businesses and Its Effects on Costs: The Case of Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital'' constitutes the subject of study. Objective of study is to search the effect of the Full-Time Law No.5947 dated 21.01.2010 on the amounts of the additional payments and the amounts of total cost of the Ministry of Health Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, for the years between 2009-2015. In this study, the amounts of the additional payments and amounts of total costs of the said hospital, pertaining to 2009-2015, have been adjusted by the domestic producer price index of 2015 and a trend analysis has been made through the selection of the base year of 2009. Additionally in this study, the performance-based additional payment premium system has been discussed. In the result of the study has been showed that the amounts of the additional payments have increased since 2013, in reference to the base year of 2009 and that the total costs have continuingly decreased in all years when compared to the base year. Key Words : Law No.5947 Full Day Of The Law, Performance, Additional Payment Premium System Based on Performance, Amounts of Additional Payment, Amounts of Total