Kent kimliğinin müzikle ilişkisi: Ankara oyun havaları ve Ankaralılık
The relationship between urban identity and music: Ankara dance music and Ankaralı identity
- Tez No: 373580
- Danışmanlar: PROF. DR. MAZHAR BAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara Oyun Havası adıyla üretilen müziğin, kimlik ve mekan ilişkisi içinde sosyolojik olarak incelenmesi ve son dönemde sıklıkla adı geçen Ankaralı kimliğinin inşa edilme sürecininin anlaşılmasıdır. Çalışma kapsamında şarkı sözleri, müzik videoları incelenmiş, dinleyiciler ve müzisyenlerle odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, geleneksel müzik, arabesk ve diğer müzik türleriyle olan mesafesi, Ankara Oyun Havaları'nı özgün bir tür olarak ele almayı mümkün kılmaktadır. Ankara'nın başkent olmasının ve bu nedenle iç göçün önemli bir merkezi haline gelmesinin bu özgünlüğün ortaya çıkmasındaki rolü tartışılmıştır. Ankaralı kimliğinin yeni temsilleri, göç sonrası oluşan kent kimliğini işaret etmektedir. Ankara Oyun Havaları söz konusu kent kimliği ile doğrudan etkileşim içinde olduğundan, pavyon adı verilen eğlence mekanlarının kimliğin üretimindeki etkisi, müzisyenlerin anlam dünyası, müzik videoları ve şarkılar sosyalbilimsel çerçevede tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand the underlying mechanisms of Ankaraian identity and its relationship with Ankara Dance Music. The distance of this music with traditional music, arabesque and other musical genres allows the researcher to posit it as a distinct musical genre, especially given its socio-historical context. Music videos, songs and dances in the clubs are seen as major elements of the construction of urban identity in Ankara as capital and also a centre of attraction for immigration. Bearing in mind that the clubs are one of the main spaces for the interaction between Ankara music and identity, the present study has been conducted through the analysis of focus group interview with the musicians. Furthermore, music videos, songs and lyrics in Ankara music have been interrogated in terms of their relationship with urban identity. Findings are discussed within the framework of music, space and urban identity theories.