Ergun Göze hayatı fikirleri ve gazeteciliği
Ergun Göze's life opinions and journalism
- Tez No: 423724
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Ergun Göze, 1931'de Sivas'ta doğmuş, hukukçu bir gazetecidir. Kendine has üslubu ve tahrik edici kalemi ile döneminin meseleleri üzerine kafa yormuş, düşüncelerini sütunundan okuyucularıyla paylaşmıştır. Alışılmadık üslubu sebebiyle ya okuyucuları tarafından çok sevilmiş, hayran olunmuş ya da sevilmemiş ve hatta nefret edilmiştir. Göze'yi sadece bir gazeteci veya fıkra yazarı olarak görmek tam da bu sebeplerden ötürü yanlıştır. O iyi ve kötü taraflarıyla bir mütefekkirdir. Bir mütefekkir olarak fikir gazeteciliğinin Türkiye'deki macerasına bizzat şahit olmuş, zamanının siyasî, iktisadî ve içtimaî meselelerine dokunmuştur. Çalışmaya Göze'nin hayatı ile başlanmış, bu sayede Göze'nin yetişmesinde tesirli olan şahsiyetler, olaylar ve aile yapısı belirlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Göze'nin fıkralarının arasına gizlenmiş, düşünceleri ve fikirleri açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Göze'nin fıkraları, değindiği konuların sıklığına göre başlıklara ayrılmış, bu sayede mühim gördüğü konular belirlenmiştir. Takvime dayalı olarak ele alınan bu fıkralar, Göze'nin içtimaî, siyasî, iktisadî vb. meselelere bakışını ortaya koymaktadır. Fikirle yoğurduğu gazeteciliği ise üçüncü bölümde incelenmiştir. Bu bölüm Göze'nin gazeteciliğine, basına bakışına, röportajlarına hasredilmiştir. Göze'nin gazetecilik hayatı boyunca (08.10.1965-09.08.2006) kaleme aldığı fıkraların fihristi ise çalışmanın sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ergün Göze, who is a legist journalist, was born in Sivas in 1931. He thought over problems of his era with his idiosyncratic tone and fomenter words and shared his opinion with readers. Due to his unusual tone, either he was admired or was detested by his readers. It could be a mistake to think Göze, only as a columnist or journalist for these reasons. He is a thinker with his both good and bad sides. As a thinker, he witnessed adventure of opinion journalism in Turkey and mentioned his era's political, economic and social problems. This theses starts with Göze's life. Thus, was tried to define persons, cases and family structure that effect to up bring Göze. In the second part, was tried to disclose his minds and ideas which perdue among his words. Göze's columns was divided into titles according to frequency of topics that he mentioned, thus, topics that he regarded as significant was determined. These columns, which are analyzed chronologically, reveals of his aspect over social, political and economic problems. His journalism that harmonized with ideas, analyzed in the third part. This part was reserved to his concept of journalism, view to press and interviews. Catalog of his columns which wrote throughout his Journalism life (08.10.1965 – 09.08.2006) were attached at the end of the theses.