Effects of ozone treatment on quality parameters and shelf-life of soybean oil
Ozon gazı muamelesinin soya yağının kalite parametreleri ve raf ömrüne olan etkileri
  1. Tez No: 373647
  2. Yazar: EMİNE GÜL KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA İBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gıdaların ozon ile muamelesi son zamanlarda önem kazanmıştır. Bu çalışmada soya yağı sabit ozonlama hızında farklı sürelerde ozon ile muamele edilerek ozonun soya yağının kalitesi ve karakteristik özellikleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Ozonlanma sırasında meydana gelen yapısal değişikliler FT-IR ve NMR spektroskopik analizleri ile incelenmiştir. Yağ asitleri kompozisyonu GC analizleri ile belirlenmiştir. Ozonlanmış soya yağlarının kalitesinin belirlenmesi için peroksit değeri, serbest yağ asitliği, oksidatif stabilite, yağ bozulma derecesi, renk ve viskozite ölçümleri de gerçekleştirilmiştir. Depolama sırasındaki stabiliteyi belirlemek için serbest yağ asitliği, peroksit değeri ve oksidatif stabilite zamana bağlı olarak analiz edilmiştir. Karbon-karbon çift bağlarının kaybolması ve ozonidlerin varlığı FT-IR ve 1H ve 13C NMR ile belirlenmiştir. Karbon-karbon çift bağlarının kaybolması ve uçucu bileşiklerin oluşumu GC analizi ile izlenmiştir. Ozonlama peroksit değeri, serbest yağ asitliği ve viskoziteyi artmıştır. Oksidatif stabilite ozonlama ile azalmıştır. Ozonlama soya yağının rengini değiştirmiştir. Ayrıca, depolama sırasında ozonlanmış soya yağının peroksit değeri ve serbest yağ asitliği, ham soya yağı ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir oranda artmıştır. Ayrıca, ozonlanmış soya yağının oksidatif stabilitesindeki azalma yaklaşık 1 aylık depolama süresinden sonra gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ozone treatment of foods has gained much attention recently. In the present study, soybean oil was ozonated for different periods of time at a constant rate to investigate the effects of ozonation on quality and characteristics of soybean oil. FT-IR and NMR spectroscopic analyses were done to investigate structural changes of soybean oil during ozonation. Fatty acid composition was determined by GC analyses. For determining quality of ozonated soybean oils peroxide value, free fatty acidity, oxidative stability, degree of oil deterioration, color and viscosity measurements were also carried out. Free fatty acidity, peroxide value and oxidative stability were analyzed as a function of storage time to determine stability during storage. The disappearance of the carbon-carbon double bonds and the presence of ozonides were determined by FTIR and 1H and 13C NMR spectroscopy. The disappearance of the carbon-carbon double bond and formation of volatile compounds were monitored by GC analysis. Ozonation increased the peroxide value, free fatty acidity and viscosity. Oxidative stability decreased with ozonation. Ozonation changed the color of soybean oil. Also, the peroxide value and free fatty acidity of ozonized soybean oil samples increased at a higher rate as compared with those of crude soybean oil during storage. Also a reduction in the oxidative stability of ozonized soybean oil was observed after approximately 1-month storage period.