Measurement of electromagnetic radiation levels of some cellular base station in Gaziantep
Gaziantep'teki bazı baz istasyonlarının çevresindeki elektromanyetik radyasyonun ölçülmesi
- Tez No: 373646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VURAL EMİR KAFADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bugünlerde çevresel kirliliğin ve gürültü kirliliğinin arttığı açık bir şekilde görülmekte, bununla birlikte elektromanyetik kirlilikte de artış görülmektedir. Hergün GSM900, GSM1800 ve GSM2100 gibi farklı türlerde baz istasyonları okul bahçelerine, apartman çatılarına ve parklara kuruluyor. Halk arasında elektronayetik radyasyon korkusu hergün artmakta ve bunun önüne geçilememektedir. Bu sebeple, baz istasyonlarının kurulduğu yerlerde oluşturduğu elektromanyetik alan şiddetinin belirlenmesi ve bu alanların olası etkileri ile korunma yolları konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Tüm ölçümler SPECTRAN HF 60105 spektrometresi ve Hyper Log 60100 yönlü anten kullanılarak alınmıştır. Ölçülen degerler ICNIRP'in genel halk saglığıgı için belirlemiş olduğu sınır degerler ile karşılaştırıldı. ICNIRP'in GSM900 için sınır değeri 4.5W/m^2 iken ölçümlen maximum değer ise 0.04541W/m^2 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays increasing of environmental and noise pollution are seen clearly and as well as electromagnetic pollution increase too. And everyday different type of base stations like GSM900, GSM1800 and GSM2100 are established in school gardens, on the apartment roofs and parks. The fear amoung the people of electromagnetic radiation increase day by day and it cannot be avoided. For this reason exposure level of each base station have to determined and public, who living in estaplishment of base station , have to be raise awareness. The measurements have been performed using SPECRAN HF 60105 Spectrometer and Hyper Log 60100 directional antenna electromagnetic measurement device. The measured values were compared with the value of reference levels for general public limits of ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection). Whereas ICNIRP limit value of power density is 4.5 W/m^2 for GSM900, the measured maximum value was found 0.04541W/m^2.