Benzimidazol içeren N-donör ligandların sentezi ve metal kompleksleri
Synthesis and metal complexes of N-donor ligands incorporating benzimidazoles
  1. Tez No: 373672
  2. Yazar: SAFİNAZ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada iki dişli N-donör ligandlar olan 2-(piridin-2-il)-1H-benzimidazol (L1), 1-metil-2-(piridin-2-il)-1H-benzmidazol (L2). Benzimidazol ligandlarının d8 iyonları olan platin(II) ve palladyum(II) ile kompleksleri sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. (L1) ve (L2)'nin platin(II) ve palladyum(II) komplekslerinin N- donör ligandlar olan 2,2'-bipiridin, 2-aminometilpiridin ve dimetilglioksim ligandları ile reaksiyonu sonucu katyonik ve nötral komplekslerin sentezi ve karakterizasyonu yapılmıştır. Sentezlenen bu bileşiklerin yapıları 1H-NMR, FT-IR, LC-MS ve TGA teknikleriyle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, bidentate N-donor ligands, 2-(2-pyridine-2-yl)-1H-benzimdiazole (L1), 1-methyl-2-(pyridine-2-yl)-1H-benzimidazole (L2) have been synthesized. Transition metal complexes of d8 ions such as platin(II) ve palladyum(II) with benzimidazole ligands have been synthesized and characterized. The metal complexes of N-donor ligands (L1) and (L2) with 2,2'-bipyridine, 2-aminomethylpyridine and dimethlyoxime have resulted cationic and neutral complexes as synthesized and characterized. The compounds have been characterized by 1H-NMR, FT-IR, LC-MS and TGA.