Piridin-benzimidazol ve sakkarin içeren heteroleptik metal komplekslerin sentezi ve DNA etkileşimleri
Synthesis and DNA interactions of pyridine-benzimidazole and saccharine-containing heteroleptic metal complexes
- Tez No: 572676
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, N-donör heterohalkalı ligandlar ve bu ligandların platin(II) ve paladyum(II) sakkarinat kompleksleri sentezlenmiş ve DNA etkileşimleri üzerine çalışılmıştır. Piridin 2,6-dikarboksilik asitten yola çıkılarak 2,6-bis(NH-benzimidazol-2-il)piridin (L1) ve 2,6-bis(N-metil-benzimidazol-2-il)piridin (L2) ligandları sentezlenmiştir. Bu ligandlardan tetra-sakkarinatopaladyum(II) [Pd(sac)4]K2 (1), trans-diaqua-disakkarinatoplatin(II) trans-[Pt(sac)2(H2O)2](sacH) (2), sakkarinato-2,6-bis(NH-benzimidazol-2-il)piridinpaladyum(II) [Pd(L1)(sac)](sac)•5H2O (3), sakkarinato-2,6-bis(NH-benzimidazol-2-il)piridinplatin(II) [Pt(L1)(sac)](sac)•2,5H2O (4), sakkarinato-2,6-bis(N-metil-benzimidazol-2-il)piridinpaladyum(II) [Pd(L2)(sac)](sac) (5) ve sakkarinato-2,6-bis(N-metil-benzimidazol-2-il)piridinplatin(II) [Pt(L2)(sac)](sac) (6) kompleksleri elde edilmiştir. Komplekslerin UV spektrum çalışmaları sonucunda elde edilen Kb değerleri sırasıyla: 0,08 × 105 M-1 (1); 0,26 × 105 M-1 (2); 2 × 105 M-1 (3); 3 × 105 M-1 (4); 2 × 105 M-1 (5); 3 × 105 M-1 (6) olarak hesaplanmıştır. Yapılan çalışmalarda Pt(II) komplekslerinin Pd(II) komplekslerine göre DNA'ya daha kuvvetli bağlandığı, L1 ligandının oluşturduğu komplekslerin ise L2 ligandının oluşturduğu komplekslere göre daha düşük konsantrasyonlarda DNA'ya hasar verdiği gözlemlenmiştir. Komplekslerin, DNA etkileşimleri UV-Vis titrasyonu flüoresans, vizkozimetre, jel-elektroforez yöntemleri ile çalışılmıştır. Komplekslerin yapıları 1H-NMR, UV-Vis, FT-IR, ESI-MS ve MALDI-TOF MS ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, platinum(II) and palladium(II) sachharinate complexes with N-donor heterocyclic ligands have been synthesized and their interactions with DNA have been studied. The ligands, namely 2,6-bis(NH-benzimidazol-2-yl)pyridine (L1) and 2,6-bis(N-methyl-benzimidazol-2-yl)pyridine (L2) were synthesized from the precursor 2,6-dicarboxypyridine. The following platinum(II) and palladium(II) complexes were obtained from these ligands: tetra-saccharinatopalladium(II) [Pd(sac)4]K2 (1), trans-diaqua-disaccharinatoplatinum(II) trans-[Pt(sac)2(H2O)2](sacH) (2), saccharinato-2,6-bis(NH-benzimidazol-2-yl)pyridinepalladium(II) [Pd(L1)(sac)](sac)•5H2O (3), saccharinato-2,6-bis(NH-benzimidazol-2-yl)pyridineplatinum(II) [Pt(L1)(sac)](sac)•2,5H2O (4), saccharinato-2,6-bis(N-methyl-benzimidazol-2-yl)pyridinepalladium(II) [Pd(L2)(sac)](sac) (5) and saccharinato-2,6-bis(N-methyl-benzimidazol-2-yl)pyridineplatinum(II) [Pt(L2)(sac)](sac) (6), respectively. The Kb values obtained from the UV experiments are 0,08 × 105 M-1 (1); 0,26 × 105 M-1 (2); 2 × 105 M-1 (3); 3 × 105 M-1 (4); 2 × 105 M-1 (5); 3 × 105 M-1 (6) respectively. According to the experimental results, the Pt(II)-complexes bind to the DNA comparatively more stronger than the Pd(II)-complexes. In addition, the metal complexes derived from L1 ligand damaged to the DNA in lower concentration in comparison to those complexes derived from L2 ligand was observed. The interactions of the compounds with DNA were studied by UV-Vis titration, fluorescence, viscometer, gel-electrophoresis methods. The metal complexes were characterized by 1H-NMR, UV-Vis, FT-IR, ESI-MS and MALDI-TOF MS.