Yeni amfifilik biyobozunur polyester üretiminin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of the new amphiphilic polyester production
- Tez No: 373673
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mikrobiyal poliesterlere ve Poli-N-isopropil akril amidlere dayanan ısıya duyarlı yeni polimer konjugatları rapor edilmiştir. Poli (3-hidroksi undekanoat)(PHU) ve soya yağından poli (3-Hidroksi alkanoatlar)(PHA) karanlıkta, oda sıcaklığında brom kullanılarak bromlandırılmıştır. Bromlandırılmış PHA'lar potasyum etil ksentat ile yer değiştirme tepkisi yoluyla makro tersinir ek parçalanma zinciri transferi (RAFT) maddelerine dönüştürülmüştür. N- izopropil akril amid'in RAFT polimerizasyonu, PHA-g-PNIPAM türü ısıya duyarlı amfifilik graft kopolimerleri kuyruğu elde etmek için ksentat sarkıt grupları içeren PHA türevi tarafından başlatılmıştır. PHU-g-PNIPAM ve PHU-Sy-g-PNIPAM amfifilik graft kopolimerlerin suda çözünürlüğü %50'den tamamen suda çözünür hale getirilmiştir. Yeni konjugatların yapısal ve termal karaterizasyonları 1H NMR, GPC, DSC ve TGA teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Novel thermo responsive polymer conjugates based on microbial polyesters and poly-N-isopropyl acryl amide, PNIPAM, have been reported. Poly (3-hydroxy undecenoate), PHU, and poly(3-hydroxy alkanoates) PHAs from soya oil, PHA-Sy, were brominated by using bromine in the dark, at room temperature. Brominated PHAs were transformed to macro reversible addition?fragmentation chain transfer (RAFT) agents via the substitution reaction with potassium ethyl xanthate. RAFT polymerization of N-isopropyl acryl amide, NIPAM, was initiated by the PHA-derivative containing xanthate pendant groups in order to obtain brush type PHA-g-PNIPAM thermo responsive amphiphilic graft copolymers. The water uptake of the PHU-g-PNIPAM and PHU-Sy-g-PNIPAM amphiphilic graft copolymers changed from 50 % to completely soluble in water. Structural and thermal characterization of the novel conjugates were carried out by using 1H NMR, GPC, DSC and TGA techniques.