Bodipy tabanlı amfifilik fotoduyarlaştırıcıların sentez ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of Bodipy based amphiphilic photosensitizers
  1. Tez No: 373676
  2. Yazar: VELİ POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL GERÇEK, PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Fotodinamik terapi, bazı kanser ve kötü huylu olmayan hastalıkların tedavisi için geliştirilmiş yeni bir yaklaşımdır. Fotodinamik terapi, fotouyarıcının uzun dalga boyunda ışık tarafından uyarılmasının ardından sitotoksik singlet oksijen oluşturması ile kanserli dokunun öldürülmesini amaçlar. BODİPY türevlerinin, terapötik pencerede keskin absorbsiyon bantlarına, yüksek floresan kuantum verimlerine, fotokararlılığa ve iyi çözünürlüğe sahip olmaları ve çeşitli pozisyonlardan kolay fonksiyonlandırılabilmelerinden dolayı potansiyel fotodinamik ajan adayı bileşikler olarak araştırmalarında bilim insanlarının ilgisini çekmiştir. Bu çalışmada, yeni BODIPY temelli üç farklı fotoduyarlaştırıcı sentezlendi ve karakterize edildi. Bu fotoduyarlaştırıcıların biyolojik uygulamaları için misel oluşturularak suda singlet oksijen ölçümleri gösterildi. Sentezlenen bu fotoduyarlaştırıcılar olumlu özellikleriyle fotodinamik terapide kullanım için ümit vadetmektedirler.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy is a new approach that was developed for the treatment of some non-malignant diseases and canser. Photodynamic therapy aimed at killing cancerous tissue after photo stimulus is stimulated by the long wavelength light while creating cytotoxic singlet oxygen. Various positions of BODIPY derivatives such as the therapeutic window for sharp absorption band, high fluorescence quantum yields, photo stability and good solubility, have attracted the attention of scientists in their research. BODIPY derivatives have ability to functionalization easily, too. In this study, three different new BODIPY-based photo sensitizer were synthesized and characterized. These photo sensitizers are displayed as forming micelles in water for biological applications of singlet oxygen measurements . These photosensitizers that synthesized with the positive features have been promising for use in photodynamic therapy.