İki çekirdekli Pd(II) katalizör sisteminin Suzuki reaksiyonu üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation the effect of binuclear Pd(II) catalyst system on Suzuki reaction
- Tez No: 373675
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT EMRE HANHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Paladyum katalizli çapraz kenetlenme reaksiyonlarından birisi olan Suzuki reaksiyonu aril ve vinil halojenürlerin/triflatların boronik asitler ile reaksiyonudur ve biaril sentezi için etkili bir yöntemdir. Bu çalışmada iki dişli N-donör heterohalkalı ligandlar olan (N1E, N5E)-N1, N5-bis (piridin-2-ilmetilen)naftalen-1,5-diamin,(N1E,N5E)-N1,N5-bis(1-(piridin-2-il)etiliden)naftalen-1,5-diamin, (N1E, N5E)-N1,N5-bis(fenil(piridin-2-il)metilen))naftalen-1,5-diamin bileşikleri sentezlenmiş ve bu bileşiklerin Suzuki kenetlenme reaksiyonundaki katalitik aktiviteleri incelenmiştir. Sentezlenen bu bileşiklerin yapıları elementel analiz, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR ve LC-MS teknikleriyle aydınlatılmıştır. Katalitik denemeler sonunda elde edilen ürünün dönüşümü HPLC cihazı kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Suzuki reaction which is one of the palladium cataysed cross coupling reaction is about the reaction between aryl and vinyl halogenes/triflates with boronic acids. This reaction is very effective to prepare biaryls. In the present study, bidentate N-donor heterocyclic ligands (N1E, N5E)-N1, N5-bis (piridin-2-ilmetilen)naftalen-1,5-diamin,(N1E, N5E)-N1,N5-bis(1-(piridin-2-il)etiliden)naftalen-1,5-diamin, (N1E, N5E)-N1,N5-bis(fenil(piridin-2-il)metilen))naftalen-1,5-diamin have been synthesized. Then, all of these compounds have been investigated to effecet on Suzuki coupling reaction. The synthesized compounds have been characterized by using 1H NMR, 13C-NMR,FT-IR, LC-MS and elemental analysis techniques. Product conversion after catalytic reaction was determined by using HPLC method.