Elektron-pozitron çarpıştırıcılarında bilepton üretimi
Production of bileptons at electron-positron colliders
- Tez No: 373738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, İki yük değerlikli bileptonları araştırmak için ILC (International Linear Collider) ve CLIC (Compact Linear Collider) çarpıştırıcılarının potansiyeli analiz edilmiştir. Bileptonlar, Standart Model ötesi modeller tarafından öngörülen parçacıklardır. Bileptonlar, SM leptonları ve ayar bozonları arasındaki etkileşmeler için model bağımsız lagranjiyen yöntemi kullanılmıştır. Elektron-pozitron çarpıştırıcısında bileptonların üretimi için tesir kesitleri, çarpıştırıcı kinematik limitleri ve gözlenebilirlik koşulunu sağlayan kütle ve bağlaşım parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, To investigate the bileptons (Q=2) potential of ILC (Internatioanl Linear Collider) and CLIC (Compact Linear Collider) was analyzed. Bileptons are predicted by beyond the Standard Model. Bileptons, SM leptons and gauge bosons interactions between the model independent Lagrangian method is used for. Cross sections, collider kinematic limits, mass and coupling parameters that provide the condition of observability were determined for the production of the bileptons in the electron-positron collider.