Durum tipine bağlı olarak negatif ve pozitif olaylar ile hipotetik ve gerçek olaylarda görülen yükleme farklılıkları ve yükleme stili
- Tez No: 37375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM HAVADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ARAŞTIRMA ÖZETİ Bu çalışmada, amaç kısmında da belirtildiği üzere, Weiner'm (1979, 1985) başarı ve başarısızlık alanındaki nedensel yükleme modeline dayanılarak, hipotetik-gerçek, sosyal-akademik ve olumlu-olumsuz olaylarda Nedensel Boyut Ölçeğine göre yapılan yüklemeler arasında farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca, deneklerin yukarıda sözü edilen her bir olay tipi için yaptıkları nedensel yüklemelerle, Yükleme Biçimi ölçeği puanları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırmada elde edilen verilere üç nedensel boyut düzeyinde (içsel-dışsal, istikrarlılık ve kontrol edilebilirlik), 2 (gerçek-hipotetik) X 2 (sosyal-akademik) X 2 (olumlu-olumsuz), son iki faktörde tekrar ölçüm bulunan varians analizi uygulanmıştır. Varians analizi sonuçlarına göre, deneklerin sosyal- akademik ve olumlu-olumsuz olaylarda içsel-dışsal boyutuna göre yaptıkları yüklemelerde anlamlı farklılıklar mevcuttur. Yine, deneklerin istikrarlılık boyutunda yaptıkları yüklemeler, olayın hipotetik-gerçek ve olumlu-olumsuz oluşundan etkilenmektedir. Son olarak, deneklerin sosyal-akademik olaylar ve olumlu-olumsuz 78olaylarda yaptıkları yüklemeler, kontrol edilebilirlik boyutu açısından farklılık göstermektedir. Tüm bu olay tipleri ile Yükleme Biçimi ölçeği arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Yukarıda özetlenen bulgular, literatürdeki araştırma bulguları ve kuram ışığında tartışılmıştır. 79
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate whether there is a significant difference between hypothetic-real, social-academic and positive-negative events with regard to Causal Dimension Scale which is based on Weiner's attributional model in the field of success and failure. In addition, whether there is a significant difference between causal attributions that subjects made in the above mentioned event type and the scores of Attributional Style Questionnaire is also investigated. A total of 100 university students served as subjects. Data were assessed through an analysis of variance with a 2 (hypothetic-real) X 2 (social-akademic) X 2 (positive-negative) design with repeated measures on the last two variables. The findings indicate that with regard to internal-external dimension, there are significant differences between academic event and social event attributions and between positive and negative event attributions. Similar results were obtained in the stability dimension: The attributions that subjects made on this dimension were affected by the event type, whether it is hypothetic or real 30and whether it's positive or negative. Lastly, with regard to controllability dimension there are significant differences between akademic event attributions and social event attributions and between positive event attributions and negative event attributions. The findings also indicate that there is no relationship between any event type and Attribution Style Questionnaire. The findings mentioned above, are discussed in terms of research findings in this field. 81